učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Rodák z Českého ráje (*1955 Turnov)
... pravda, je to již poměrně dávno, ale nepropadám panice, dávám si minimálně 10, možná 15! let aktivního života, což je výzva pro další investice do sebe a příslib dalších stovek zájezdů pro okolí.
Vysokoškolské vzdělání na Přírodovědecké fakultě UK v Praze v oboru socioekonomická geografie ukončil v roce 1979 a završil rigorózní zkouškou. Studia jej definitivně nasměrovala na dráhu cestovatele, doposud navštívil (pouhých) 60 zemí, přestože se tu a tam vypraví dále do světa, jeho hlavními motivačními regiony zůstávají Alpy, Středomoří a Skandinávie
.... jedna z mnoha definic socioekonomické geografie může být následující: vědní disciplína zkoumající krajinnou sféru a její vazby na lidskou společnost v prostoru a čase.
Spoluzakladatel dodnes fungujícího Klubu železničních cestovatelů, www.kzc.cz, který brzy oslaví již 30 let své činnosti
.... klub několik let vedl i Mirek Zikmund, syn slavného otce-cestovatele. Koordinoval jsem tehdy práci několika desítek „terénních spoluautorů" k chystanému Průvodci po československých železnicích; když jsme nashromáždili na 2000 stran podkladových materiálů přišla revoluce - průvodce nikdy nevyšel a dodnes na českém trhu podobný typ průvodce chybí.
Jediný zakladatel a dlouholetý majitel a jednatel cestovní kanceláře Geops. Život však jde dál, v roce 2008 založil cestovní kancelář Toulky Evropou.cz:* člen prezídia Asociace českých cestovních kancelář a agentur, kde vydává měsíční internetové Aktuality pro členy, www.accka.cz a * Syndikátu novinářů ČR, www.syndikat-novinaru.cz.
Je autorem nebo spoluautorem několika z dnešního pohledu (retro) průvodců:- s Jaromírem Adamcem publikovali
* Salcburk a okolí, Olympia Praha 1992
* Itálie – Alpy, Lago di Garda, Kartografie Praha 2004
* Itálie – Severní Jadran, Pádská nížina, Kartografie Praha 2004
* Řecko – pevninská část, Freytag-Berndt Praha 2006
* Cestománie IV, Kartografie Praha 2008 (společně s dalšími spoluautory)- s profesním kolegou Jiřím Martínkem
* Černá Hora, Kartografie Praha 2003v témže roce vyšla i v maďarském nakladatelství Hibernia Nova Kiadó KftJ
V roce 2008 vydalo nakladatelství Olympia Praha rozsáhlou publikaci:
* Kam na dovolenou? – zpátky do Evropy, která kromě značného množství informačního materiálu diverzifikuje zvláštnosti jednotlivých zemí při počátečním výběru cest po Evropě.
* Skvosty Evropy, Ottovo nakladatelství 2011 mapuje do té doby všech 371 evropských památek UNESCO, kniha váží bezmála 4 kilogramy!
(Ne)pravidelně publikuje v českých i zahraničních časopisech, magazínech i internetových médiích, v poslední době měl několik nahrávek pro TV HD+: Berlín, Vídeň a Salcburk a okolí
... vůbec první článek, který jsem publikoval, tehdy ještě v Lidové demokracii, byla reportáž o skanzenu lidové architektury na ostrově Kiži uprostřed Oněžského jezera v tehdejším Sovětském svazu. V 70. letech minulého století ještě pochopitelně nebyly k dispozici počítače, vše se psalo ručně a přepisovalo na stroji - dnes naprosto nepředstavitelné. U zrodu mých prvních článků byl pedagog a cestovatel Josef Brinke, jeden z prvních novodobých Čechů, který přiblížil českým čtenářům život a zvyklosti lidí v Austrálii.
Mezi jeho další zájmy patří hudba - již v době předlistopadové vystudoval klarinet a klavír na Lidové konzervatoři, tehdy jediné škole zaměřené na taneční hudbu a jazz
.... atmosféra, která na škole vládla mezi vyučujícími (Karel Velebný, Věroslav Neumann-syn tehdejšího šéfa České filharmonie, po revoluci ředitel Pražské konzervatoře, hráči orchestru Karla Vlacha nebo Čs. televize ad.) a námi studenty (např. Olympici, Abraxas), byla těžko popsatelná. Dodnes se hudbou nechávám často unášet. Mezi mé vrcholné hudební zážitky patří koncertování v dechovém orchestru AZNP Mladá Boleslav - a následné družební večery s pracujícími v NDR: na 4 české muzikanty připadla zpravidla 1 láhev „stolíčné" vodky, která se neustále doplňovala a 1 východoněmecký pracující. Ve školním orchestru mladoboleslavského gymnázia Lyra tehdy začínal svou kariéru i Michal Kocáb. Koncert s japonskou houslistkou Shizukou Ishikawou v Kulturním sále v Prachaticích byl vrcholem mé hudební kariéry, stejně tak setkání s fenomenálním rakouským dirigentem Herbertem von Karajanem na jeho posledním vystoupení na Pražském jaru v roce 1978.... vlastně to byly šťastné roky. Vzpomínám, jak jsem na zkoušku svého prvního vystoupení v restauraci nedaleké obce Dobrovice přijel na kole - klarinet v baťohu na zádech, 20 km v nohách a po zkoušce, dlouho v noci, zpět domů. Totéž se opakovalo při vlastním představení. Vydělal jsem si tehdy svých prvních padesát korun, na což jsem byl dlouho pyšný. Hudbou jsem si však nikdy mnoho nevydělal, ale neopakovatelné zážitky spojené s cestováním s hudebními tělesy byly tím pravým bohatstvím, které jsem si odnesl.
Dříve i rekreačně běhával, objevoval se na závodech typu Běchovice, Velká Kunratická, Jizerská Padesátka,... ale to již je dávno, ach jo
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |