učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Erfurt, od středověku významné politické a kulturní centrum Durynska, zmiňované už v 8. stol., dnes hlavní město této spolkové země (200 000 obyv.). Jeho centru vévodí dvojice vrcholně gotických chrámů s bohatou sochařskou výzdobou (Dóm P. Marie a kostel sv. Severa, oba ze 14. stol.) a barokní pevnost s románským kostelem sv. Petra na sousedním pahorku. Ve městě působil coby mnich pět let Martin Luther. Dnes středisko pěstování květin, zeleniny a semenářství.
Co spatřit a zažít:
* Kramářský most ze 14. stol, hlavní městská pamětihodnost, uchvátí elegantností a rázovitostí – nejdéle obydlený most Evropy (jediný svého druhu na sever od Alp), dokonce starší než jeho hlavní konkurent ve Florencii; i dnes se po jeho stranách čile obchoduje hlavně se suvenýry, řemeslnými předměty, šperky, výrobky s místním barevným indigem.
* řada měšťanských domů s historií: barokní palác Staatskanzlei, ve kterém snídající císař Napoleon přivítal slavného Johanna Wolfganga Goetha slovy: Vous êtes un homme!, čímž přiznal, že četl Utrpení mladého Werthera (dokonce snad sedmkrát).
Kde se dobře najíst a napít:
* velké množství dobrých restaurací v krásných historických domech s atmosférou studentského univerzitního města: Clara, nejlepší (ale také drahá) restaurace ve městě, Schilden, Wirtshaus Christoffel, příp. Zum Goldenen Schwan
* bary a kavárny: Double B, Glashütte, Hemingway, Metropolitan Drinks, Steinhaus ad.
* cukrárna Foldheim s exotickými zmrzlinami (třeba s příchutí ginu s tonikem nebo čaje thai).
Výmar (Weimar), foto na níže), malebné, za časů NDR dosti zanedbané město (62 000 obyv.), spjaté s kulturním rozmachem na přelomu 18. a 19. stol., kdy bylo obohaceno řadou barokních a klasicistních budov (zámek Belvedere, palác Karla Augusta aj.) a bylo domovem J. W. Goetha, Fr. Schillera a mnoha dalších myslitelů a umělců – Liszt, Strauss, Nietzsche, Klee, Kandinskij. Mezi válkami bylo hlavním městem Německa (odtud výraz „Výmarská republika") a nakrátko též sídlem Bauhausu, legendární umělecké školy, dnes je pod záštitou UNESCO.
* hotel Elephant na náměstí Markt si oblíbil i Hitler, v sousedním domě psal J.S. Bach své kantáty, v nedalekém paláci Cranachhaus pracoval tehdejší dvorní malíř Lucas Cranach st.
* barokní paláce pokračují i na nedalekém Náměstí demokracie (Platz der Demokratie): Knížecí palác, dnes Hochschule für Musik Franz Liszt, Grünes Schloss, Haus Stein, bývalé stáje, místo, kde žila Goethova první láska Charlotte Steinová (přestože byla vdaná, poslal ji na 1700 obdivných dopisů!), vévodský zámek atd.
* město patřilo mezi vůdčí místa secese (Henry van de Velde) i následnického hnutí Bauhaus, které zde r. 1919 díky úsilí Waltera Gropia vzniklo (Bauhausmuzeum)
* městu dominuje několik parků - Výmar je velký park s malým městem😊
* osm kilometrů severně se nachází bývalý koncentrační tábor Buchenwald zřízený zde v l. 1937–1945, nacisté v něm usmrtili na 54 000 lidí, dnes muzeum.
Lipsko (Leipzig, foto níže), hospodářská a kulturní metropole Saska, sídlo univerzity a polygrafického průmyslu, dějiště četných veletrhů (475 000 obyv.). Historické centrum se honosí pozdně gotickým kostelem sv. Tomáše (z konce 15. stol.), kdysi působištěm J. S. Bacha a dodnes sídlem slavného chlapeckého pěveckého sboru, ale je zde též krásná renesanční radnice (zal. 1556) a jí současná Stará váha, , barokní Stará burza ad.
Co spatřit a zažít:
* hlavní nádraží z r. 1915 (druhé největší v Evropě / 300 metrů široké průčelí s 21 kolejemi ) je předmětem pýchy zdejších obyvatel
* Nikolaikirche, místo klidné revoluce z roku 1989, kdy nedělní bohoslužby získaly svými myšlenkami zcela nový duchovní rozměr a následná demonstrace ze 7. října, kdy policie nedokázala rozehnat několikatisícový dav modlících se lidí se svícemi v rukou, se stala jedním z klíčových momentů vedoucí k následného pádu Berlínské zdi
* síť zhruba 50 krytých pasáží, pozůstatek bohaté obchodní minulosti vč. podzemí tzv. Auerbachova sklípku, kam J. W. Goethe situoval jednu z epizod Fausta
* řada muzeí: Museum der bildenden Künste, Bachovo muzeum, nebo Egyptské, Muzeum užitého umění, Etnologické, hudebních nástrojů atd.
* Panorama Tower, šedostříbrná vyhlídková plošina připomínající tvarem rozevřenou knihu – pozůstatek nebožky NDR
* bývalá průmyslová čtvrť Plagwitz, dnes umělecká kolonie
* Panometr, turistická atrakce od umělce a architekta Yadegara Asisiho zobrazuje panoramatický obraz instalovaný na vnitřní stěně bývalého plynojemu, který se každých 15 měsíců mění, k vidění byl Titanic, Velký bariérový útes nebo Karolínské zahrady...
* Památník bitvy národů, monstrózní stavba připomínající porážku Napoleona v r. 1813 na okraji města
* Belantis, zábavní park rovněž na okraji města.
Kde se dobře najíst a napít:
* nejstarší evropská kavárna Zum Arabischen Coffe se nachází poblíž barové a restaurační uličky Barfussgässchen, v horních podlažích se můžete seznámit s evropskou historií kávy a následně si ji vychutnat v historických prostorách, kde před vámi sedávali Bach, Goethe, Wagner nebo Schumann,... nad opětovným sjednocením Německa se zde zamýšleli Helmut Kohl a Lothar de Maiziere.
Eisenach, průmyslové město v podhůří Harzu (44 000 obyv.) s částečně zachovanými hradbami, renesanční radnicí a románskými a gotickými kostely (sv. Mikuláše, sv. Jiří ad.). Školní léta zde prožil M. Luther (1483–1546), narodil se zde J. S. Bach (1685–1750).
* Význam města poněkud zastiňuje nedaleký hrad Wartburg, jehož jméno nesly v dobách NDR i populární výrobky zdejší automobilky. Mohutný hrad založený v 11. stol. a spojovaný s legendární soutěží středověkých pěvců, připomenutou ve Wagnerově opeře Tannhäuser; v l. 1521–22 byl útočištěm Martina Luthera, který zde překládal bibli. Dnešní podoba hradu (UNESCO) je však výsledkem rozsáhlých romantických úprav v 19. stol. a nedávné zevrubné rekonstrukce při příležitosti 500. výročí reformace (rok 2017).
Další místa na trase / v okolí vhodná k návštěvě:
Jena, město vědy, universitní centrum, optické čočky Zeiss, (Optisches Museum, foto vlevo) s nejstarším přístupným planetáriem na světě (rok 1926), Collegium Jenese a Anaromieturm, Goethe zde objevil mezičelistní kůstku!:-) jeho kolega Schiller zde 10 let působil jako místní profesor (Schillers Gartenhaus)
Gotha (foto vpravo), dříve nejbohatší a nejatraktivnější město celého Durynska se zámkem a parkem... vznikl zde gothajský salám!
Durynský les s četnými vycházkovými cestami v okolní romantické krajině, kterou vyzdvihl již Goethe; nedávno otevřená atrakce Baumkronenpfand – síť chodníků v korunách stromů s vyhlídkou v národním parku Hainich
Kyffhäuser, místo posledního odpočinku císaře Fridricha Barbarossy... Rudovous prý stále dříme hluboko ve zdejších kopcích, jednoho dne procitne a povede sjednocený německý lid do boje proti nepřátelům; Kyfhäuser-Denkmal, nabubřelá 81 metrů vysoká stavba, připomínka Viléma I. - otce sjednotitele německého císařství.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |