učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Føroyar, dánsky Faerøerne
1. Marginální sloupec
Statut: samosprávné zámořské autonomní území Dánska
Rozloha: 1399 km2
Počet obyvatel: 45 700
Hlavní město: Tórshavn 15 000 obyv.
Další významná města: nejsou
Úřední jazyky: faerština (vznikla ze staronorštiny), dánština
Hymna: Mítt alfagra land
Měna: 1 faerská koruna = 100 øyra (odpovídá dánské koruně)
HDP / na 1 obyv: 1 054 mil. USD / 22 000 USD
Národnostní struktura: Faeřané 100 %
Náboženství: evangelické-luteránské, cca 80 %
Státní svátek: 28. 6. Ólavsøka
MPZ: FO
Internetová adresa: .fo
Telefonní předvolba: +298
Časové pásmo: UTC 0
Slavné osobnosti:
* spisovatel W.Heinesen
Laureáti Nobelovy ceny: (0)
Faerské dědictví UNESCO: (0)
Národní parky: (0)
2. Charakteristika země
Když se řekne Faerské ostrovy (“Ovčí ostrovy“), vybaví se:
* 18 ostrovů, z nich je 17 obydlených
Poloha. Skupina ostrovů v severní části Atlantského oceánu mezi Shetlandami a Islandem, 113 km dlouhá a 75 km široká, tvar připomíná hrot šípu směřující na jih. Severská zemička je statutárně součástí Dánska, těší se však jisté autonomii, má také samostatnou vlajku a měnu.
Přírodní poměry. Souostroví je tvořeno 24 skalnatými sopečnými ostrovy, ale jen 17 je trvale obydleno. Největším je Strømø (373,5 km2), nalézá se zde hlavní město. Povrch je silně rýhován a erodován pleistocenním ledovcem. Krajina vytváří značně dramatické a nehostinné prostředí, bez stromů, porostlá jen travinami s křovitou vrbou a javorem, rozbrázděná do vysokých skalnatých vrcholů (nejvyšší je Slaettaratindur 882 m n. m. na ostrově østerø, 286,4 km2) a pobřežních útesů. Útes Enniberg patří k nejvyšším na světě (725 m).
Přímořský ráz podnebí ovlivňuje Golfský proud, takže ostrovy mají relativně příjemné, byť velmi proměnlivé klima; v průměru zde 283 dnů v roce prší se srážkovým úhrnem 1 500 mm vody. Téměř stálým jevem je vítr a s ním související bouře, při nichž mořské vlny dosahují až 30 m výšky.
Obyvatelstvo a sídla. Na ostrovech žijí Faeřané, svébytný národ na pomezí mezi Islanďany a Dány. Jsou vesměs protestanti. Ostrovy jsou součástí NATO, je tu dánská vojenská základna, odmítly se ale stát součástí EU.
Hospodářství. Základem ekonomiky ostrovů je rybolov a chov ovcí. Sledi a tresky představují 96 % vývozu (ročně se uloví přes 600 000 t ryb – nejvíce na světě v přepočtu na 1 obyv.). Ostrované mají mezinárodní výjimku na lov velryb, kterých se tu uloví zhruba 2000 ročně.
Nejvýznamnějším spojením se světem je mezinárodní letiště na ostrově Vágar a přístav pro trajekty v Tórshavnu. Významnou složkou příjmů je turistický ruch, díky kterému země získává zahraniční měnu; velké naděje se vkládají do hledání ropy a zemního plynu, příp. těžba může vést k hospodářské soběstačnosti a tím i možnému osamocení.
Historie. Souostroví bylo prvně osídleno irskými mnichy po roce 700, v l. 1035–1380 patřily Norsku, poté se staly součástí Dánska. Za 2. světové války byly pod britskou ochranou. R. 1948 udělilo Dánsko ostrovům rozsáhlou vnitřní autonomii.
Panovníka zde zastupuje vysoký komisař, Faeřané mají své 2 zástupce v dánském parlamentě. Poslední desetiletí jsou ve znamení posílení národní svébytnosti (rozhlasové a televizní vysílání ve faerštině, zřízení faerské university, vlastní fotbalová reprezentace atd.); společná s Dánskem zůstává zahraniční politika, obrana, soudnictví, bankovní sektor, měnová politika a církevní otázky.
3. Cestovní ruch
Významný zdroj deviz, pomáhá vyrovnávat pasivní platební bilanci státu. Turisté se na ostrovech obvykle zdrží jen 4 hodiny nebo 3 dny (v závislosti na jízdním řádu jediného lodního spojení s Evropy).
Tórshavn, přístavní a správní „venkovské“ město, živoucí skanzen - město nikdy nevyhořelo, domy jsou prastaré, hlavní vzdělávací centrum soustroví (od r. 1965 Faerská akademie vyššího vzdělávání, Severské centrum). Barevné dřevěné domky s travnatou střechou nebo grónské kulaté domy, moderní kostel Vestukirkjan, u přístavu pevnost Skansin, na protilehlém poloostrově starověké uličky.
4. O lidech a jejich životě
Typické povahové rysy. Drsný hrdý národ, snaha o samostatnost kontrastuje s možností hospodářské samostatnosti.
Dárky pro Vaše milé. Teplé vlněné svetry, šály, čepice, ponožky nebo rukavice, faerské poštovní známky, sušené a vakuově balené ryby, vycpané ptactvo (např papuchalkové).
5. Praktické informace
Doprava. Na Faerských ostrovech je na 600 km dobrých silnic. Většina z nich má dva jízdní pruhy a jsou pokryty asfaltem. Z 18 ostrovů je 17 propojeno buď mosty, hrázemi, trajekty nebo je spojení udržováno helikoptérami.
Ubytování. Nevelký výběr z prakticky všech základních ubytovacích kategoriích (hotel, penzion, ubytovna, stan). Severské (vysoké) ceny!
Trestná činnost a krádeže. Bezpečná země, míra výskytu velmi nízká.
Lékařská péče Doporučuje se předem pojistit na úhradu léčebných nákladů v ČR, při lékařském zákroku a ošetření se platí hotově a ceny jsou velmi vysoké.
Internetové odkazy:
www.tinganes.fo
www.framtak.com
www.alexanderwachter.de
Diplomatická zastoupení:
Velvyslanectví ČR v Kodani, má teritoriální působnost i na Faerské ostrovy
(Embassy of the Czech Republic)
Ryvangs Allé 14-16 Copenhagen
tel.: 0045/39101810, fax: 0045/39290930
e-mail: copenhagen@embassy.mzv.cz, www.mzv.cz/copenhagen
Velvyslanectví Dánského království
Maltézské náměstí 5, P.O. Box 25, Praha 1 - Malá Strana
tel: 257 531 600; fax: 257 531 410
e-mail: prgamb@um.dk, www.ambprag.um.dk
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |