učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Fürstentum Liechtenstein
Lichtenštejnské knížectví
1. Marginální sloupec
Rozloha: 160 km2
Počet obyvatel: 32 500
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hlavní město: Vadúz 5 000 obyv.
Další významná města: nejsou
Úřední jazyk: němčina
Hymna: Oben am jungen Rhein (Na horním Rýnu)
Měna: 1 švýcarský frank (CHF) = 100 rappů/centimů
HDP / na 1 obyv: 1 301 mil. USD / 40 000 USD
Národnostní struktura: Lichtenštejnci 62 %, Švýcaři 16 %, Rakušané 8 %, 14 % jiní
Náboženství: římští katolíci 87 %, protestanti 8 %
Vznik: 1806 (nezávislost)
Státní svátek: 15. 8. (nanebevstoupení Panny Marie)
MPZ: FL
Internetová doména: .li
Telefonní předvolba: +423
Časové pásmo: UTC +1
Slavné osobnosti:
* sourozenci Wenzelovi (sjezdové lyžování)
Laureáti Nobelovy ceny: (0)
Lichtenštejnské dědictví UNESCO: (0)
Národní parky: (0)
2. Charakteristika země
Když se řekne Lichtenštejnsko, vybaví se:
* ministát na pravém břehu Rýna mezi Švýcarskem a Rakouskem (nejenže sám nemá přístup k moři, ale ani jeho sousedé – evropská zvláštnost)
* benevolentní daňové zákony umožňující zakládání četných zahraničních firem (tak bohatá země, že se sem vracejí i Švýcaři)
* územní nároky vládnoucího panovnického rodu na četná území hlavně na Moravě
Poloha. Malé knížectví na pravém břehu horního Rýna (4. nejmenší země na světě) je starou rodovou državou Lichtenštejnů. Kromě celní unie se sousedním Švýcarskem a užívání jeho měny je zcela nezávislé. Ministát se těší značné popularitě mezi turisty i světovými finančníky (spravuje kolem 80 mld CHF na anonymních účtech). Ve světě jeho zájmy zastupuje Švýcarsko.
Přírodní poměry. Země leží v hornaté krajině severních Alp. Zaujímá 25 km údolí Rýna. Území se zvedá dál do hor v šířce 8 km (Grauspitz 2 599 m n. m.). Krajina má charakter alpské kotliny otevřené k severu - na S se rozkládá region Unterland, jižně od Vadúzu kraj známý jako Liechtensteiner Oberland. V minulosti byla údolní niva Rýna mokřadlem, ale po výstavbě odvodňovacích kanálů se změnila na pole. Pod legislativní ochranou se nachází 37,5 % státního území.
Země má mírné středoevropské podnebí s dostatkem srážek, proto jsou svahy kopců hustě porostlé smíšenými i jehličnatými lesy.
Obyvatelstvo a sídla. Lichtenštejnsko je zemí řady menšin a etnik. Více než 30 % tvoří cizinci především z okolních zemí. Většina z nich přišla do země až během posledních desetiletí. Vedle němčiny se v zemi hovoří i řadou horalských dialektů.
Hospodářství. Lichtenštejnsko má nejvyšší hodnotu HDP na obyvatele na světě. Rozhodující příjmy plynou z velikého množství zahraničních firem. Ty jsou zde registrovány díky pověsti daňového ráje. Zemědělství má omezené možnosti a zaměstnává jen 1,2 % obyvatel. Významnější je chov skotu na mléko. V průmyslu vede jemná mechanika (přístrojová, měřicí a optická technika). Známou se stala produkce umělých zubů, protéz (Ivoclar Vivadent) a výroby klobásových střívek.
Historie. Dějiny samostatného státu jsou od počátku spojeny s knížecím rodem Lichtenštejnů. Od roku 1866 je země samostatná, přesto však nadále udržuje těsné vztahy se Švýcarskem (celní a měnová unie od roku 1923).
Rod Lichtenštejnů nárokuje na České republice velké majetky zvláště na Moravě zabavené v rámci Benešových dekretů. Tato otázka komplikuje vztahy obou zemí a Lichtenštejnsko zůstává jediným evropským státem, s nímž ČR neudržuje diplomatické styky. Současná hlava státu princ Hans Adam II. přivedl zemi do OSN (1990) a do EU (1995), čímž prohloubil propast mezi knížectvím a Švýcarskem.
3. Cestovní ruch
Cestovní ruch. Návštěva země nebývá delší než několik hodin při průjezdu turistů ze Švýcarska do Rakouska či naopak ( s cílem „odškrtnout“ si destinaci a již se sem nevracet).
Vadúz, hlavní město země s množstvím bank a nepříliš zajímavým centrem, kromě uložení milionu či dvou tady nemáte téměř co dělat, leda že jste milovníky poštovních známek: Briefmarkenmuseum nebo přívrženci Lichtenštejnů, ti mají nad městem malebný hrad Schloss Vadúz ze 16. stol. (veřejnosti ovšem nepřístupný) a ve městě Staatliche Kunstsammlung (věhlasná Státní umělecká sbírka).
Malbun, horské středisko ve výšce 1 600 m n. m. známé jako lyžařské středisko (v okolí sjezdové tratě i běžecké trasy), v létě východisko pro pěší turisty, viz www.bergbahnen.li
4. O lidech a jejich životě
Typické povahové rysy. Rezervovaný národ s přátelskými sklony, při obchodním styku se vyžaduje přesnost, vhodné chování, podání ruky se všemi jednajícími. Nemají rádi mj. Čechy, nárokují si u nás značné majetky.
Určitě nevynechejte. Exkurzi po knížecích vinicích (sev. od Vadúzu) včetně ochutnávky.
Národní gastronomie. Zdejší kuchyně je silně ovlivněna švýcarskou; německé někdy i francouzské názvy jídel: Bündnerfleisch (tenké plátky sušeného hovězího), různé druhy ryb (egli, felchen, forelle), Geschnetzltes Kalbfleisch (telecí plátky ve smetanové omáčce), Rösti (mačkané brambory).
Různé druhy místních a dovážených vín, mezi oblíbené aperitivy patří kir nebo blanc-cassisi (bílé víno s ostružinovým likérem), campari (hořký tonik), pastis (anýzovka).
Dárky pro Vaše milé. Patří mezi ně poštovní známky, hodinky, fotoaparáty, šperky a hrnčířské výrobky často za neuvěřitelně dobré ceny
5. Praktické informace
Turistická informační kancelář, Städtle 37, Vadúz, e-mail: touristingo@lie-net.li, , razítkuje cestovní pasy oficiálním lichtenštejnským razítkem
Doprava. Blízká mezinárodní letiště jsou v Curychu, mezinárodní vlaky obvykle zastavují ve švýcarských městech Sargans nebo Buchs a odtud běžnými dopravními prostředky do cíle.
Funkční autobusová síť poštovních autobusů (postbusů, přepravní karta za 10 CHF opravňuje k jednomu týdnu neomezeného cestování autobusy) a taxislužba.
Ubytování. Drahé hotely ve Vadúzu, alternativou je ubytovna, kemp nebo ubytování v sousedním Rakousku nebo Švýcarsku. Specialitou jsou horské hostince, obvykle ve výšce přes tisíc metrů, dobře dostupné autem. www.hotels.li
Trestná činnost a krádeže. Běžná bezpečnostní opatření postačí.
Lékařská péče. Vynikající, ale drahá; v případě hospitalizace jsou pacienti posílání do sousedních švýcarských nemocnic. Účinné léky jsou dostupné okamžitě.
Noviny. Dva denní tisky Liechtensteiner Volksblatt a Liechtensteiner Vaterland, hlavní evropské deníky seženete ve větších novinových stáncích.
Internetové odkazy:
http://rapanui.ic.cz/Lichtenstein.htm
Diplomatická zastoupení:
Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku má konzulární oddělení pro Lichtenštejnské knížectví, (Ambassade de la République Tchèque),
Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), Bern, P. O. Box 537, 3006
tel. 0041/31/3504070, sekretariát – 3504071, 72, fax 0041/31/3504098
e-mail: bern@embassy.mzv.cz
Lichtenštejnsko nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR
nejbližší možný kontakt českých občanů s úřady země je možný na adrese:
Löwellstrasse 8/7, 1010 Wien, tel.: +43 1 535 92 11, fax: +43 1 535 92 114
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |