učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Národní park Everglades
Představuje jeden z největších národních parků USA. Rozkládá se v jižní části Floridy a je známý především svými rozsáhlými mokřady se specifickou faunou i flórou ale i vodnímu ptactvu. Nadmořská výška je velice nízká – od 0 do 2,4 m n. m. Park byl zřízen 6. prosince 1947 prezidentem Harry S. Trumanem a v současné době se rozkládá na ploše 610 684 hektarů. V roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví Unesco.
Národní park je z velké části pokryt mokřady s více než tisícovkou různých druhů rostlin. Území je vytvořeno řekou Pahayokee, v jazyce Seminolů „řekou trávy“, která je hluboká jen několik centimetrů (maximálně 60 cm – údaje se různí), ale široká 80 km. Mezi jezerem Okeechobee a Atlantským oceánem, na posledních 160 metrech svého toku, pokrývá řeka střední část Floridy, sníženou pod hladinu moře. Tato morfologická konfigurace představuje výjimečné dědictví doby ledové. Uprostřed řeky Pahayokee jsou malé ostrůvky hustě porostlé vysokokmennými tropickými stromy. Tam, kde pevnina zasahuje do řeky, rostou palmy, mařice Cladium jamaicensis a lekníny, dále směrem na souš je vegetace tvořena mahagonovými stromy a borovicemi. Na okraji parku, podél pobřeží, je hustá mangrovová bariéra.
V Everglades žije mnoho živočišných druhů, mimo jiné šedé veverky, mývali, jelení zvěř, kuguáři, rysi, vačice, želvy, obojživelníci a mnohé druhy ptáků (pelikáni, kormoráni, terejové ad.) a ryb, floridský panter, což je v podstatě puma americká … i ohrožení kapustňáci. Největší atrakci však představuje aligátor americký, kterých přežívá v mokřadech parku odhadem cca 200 000 kusů. V parku se vyskytuje i několik nepůvodních druhů, které by mohly narušit zdejší ekosystém. Již v v 80. letech dvacátého století byla spatřena krajta barmská pocházející z Asie, která se zde rychle etablovala – odhaduje se, že zde žije kolem 30 tisíc hadů. Ti se živí i místní ohroženou zvěří a jsou nebezpeční i aligátorům. Úřady vyplácejí za jejich dopadení odměnu. Dalším druhem je krokodýl nilský, který představuje velkou konkurencí pro americké aligátory, dosahuje délky až šesti metrů, místní aligátoři mají obvykle do čtyř metrů.
Klima je vlhké a mírné, subtropického charakteru s teplotami mezi 20 – 35oC, vysokou vlhkostí a s ročním úhrnem srážek cca 1500 mm. Ideální návštěvou parku je proto období od prosince do dubna, kdy teplota zpravidla nepřesáhne 25oC. Léta jsou naopak velmi horká s teplotou kolem 32oC, poměrně časté jsou odpolední bouřky… a nálety komárů! Turistickou atrakcí jsou tzv. airboats, nebo-li vznášedla - lodě, poháněné vrtulí (nemají lodní šroub), které se bažinami a kanály pohybují rychlostí i 70 km/h. Do parku se dá snadno dostat z Miami po mezistátní silnici č. 441 nebo po silnici č. 27. Existuje i autobusové spojení z Miami či Miami Beach a přímé letecké spojení z Miami.
Zpracováno s použitím zdrojů z Wikipedie.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |