učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Bamberg, starobylé město nad řekou Regnitz (71 000 obyv.), ve středověku sídlo rodu Babenberků; věhlas získalo mj. i zdejším znamenitým pivem. Jeho dobře zachovalé historické centrum (pod záštitou UNESCO) patří k nejhezčím v zemi. Počátky města jsou spjaty s předrománskou falcí z 11. stol. (dnes renesanční Starý dvůr) a Dómem z počátku 13. stol. (s cennou sochařskou výzdobou), ale cenné památky se nacházejí v celém městě: nedaleko Dómu je barokní Nový dvůr (Leonhard Dientzenhofer, r. 1704), na nedalekém Kaulbergu kostel P. Marie z l. 1320–87 (zčásti dílo parléřovské huti) a další.
Co lze spatřit a zažít:
* rokokově vyzdobená Stará radnice (r. 1754) – nejmalebnější budova Německa! Kombinace barokní stavby s typicky malířskou výzdobou s přilepenou hrázděnou částí částečně visící nad klínovým koncem umělého ostrova uprostřed řeky Regnitz, přičemž původní důvod stavby nebyl estetický, to jenom tvrdohlaví měšťané nedostali od místního biskupsko-knížecího vládce odpovídající pozemek😊
* procházka starým městem s rázovitou atmosférou dávno zašlých časů s řadou půvabných mostů s ostrůvky přes řeku Regnitz s Malými Benátkami, částí města středověkých rybářských domů se zahrádkami nad řekou a strmými střechami z červených tašek s restauracemi, kde podávají kouřové pivo (Rauchbier) se sušeným sladem nad kouřem z bukového dřeva či rašeliny s „uzenou" chutí.
* Bergstadt s rázovitými obchůdky - starožitnictví, antikvariáty a pivovarské hospody s dominancí císařské katedrály (Kaiserdom) s nepřehlédnutelnými čtyřmi věžemi s pozoruhodnou výzdobou uvnitř (Vánoční oltář, hrob Jindřicha II. a jeho ženy Kunhuty a proslulý Bamberský jezdec – kamenná socha pohledného šlechtice na koni s oholenou tváří - vzor dokonalého středověkého rytíře!)
* řada muzeí převážně s náboženskou tématikou (Diözesanmuseum, Historische ad.)
* oblíbené místo adventní trhů.
Kde se dobře najíst a napít: * řada pivovarských hospod (Brauereigaststätten), ve kterých se nabízí převážně syté oblastní jídlo: Brudermühle, Hofbräu, Klosterbräu, Schlenkerla, Spezial
* v ulici Obere Sandstrase naleznete největší koncentraci barů a podniků s živou hudbou (Fässla Stub´n,Stilbruch, Jazz Club Bamberg ad.)
Bayreuth, kdysi hlavní město Horních Frank pod západními svahy pohoří Fichtelgebirge, spjaté s rodem Hohenzollernů (73 000 obyv.). Po několika katastrofách (vč. vypálení města husity v r. 1430) se město dožilo částečné prosperity až v období renesance (Starý zámek, 1588) a pak v 17. a 18. stol., což se obráží v barokním a klasicistním rázu nejvýznamnějších staveb: Nový zámek a Markraběcí opera z poloviny 18 stol., jedna z nejkrásnějších na světě.
Co spatřit a zažít:
* právě úžasná a nedávno opravená Markraběcí opera patří k úchvatným barokním skvostům s mimořádně cenným interiérem (UNESCO); Richard Wagner si ji prohlédl a zavrhl, nechal si nad městem postavit mohutnou sparťánskou budovu (Festspielhaus, rok 1875) , ve které se dodnes konají věhlasné festivaly – lístky do sálu s neuvěřitelnou akustikou, ale nepohodlnými sedadly je však nutné rezervovat i s několikaletým předstihem
* Nový zámek stojí za návštěvu, zaujme elegantní průčelí s velkolepou rokokovou výzdobou interiéru s okázalým vrcholem v několika místnostech (Spiegelscherbenkabinett, Japanische Zimmer, Palmenzimmer ad.)
* Villa Wahnfried s Muzeem Richarda Wagnera, který zde řadu let pobýval (pokud nebyl na četných cestách) s Mistrovou hrobkou v zahradě za domem
* nedaleko Muzeum skladatele a klavírního virtuóza Ference Liszta
Kde se lze dobře najíst a napít:
* mimořádně kvalitní podniky se kupodivu nacházejí v některých hotelech: Engins Ponte am Canale Grande, Plaka, Porsch nebo Goldener Anker ve stylu art deco.
V nedalekém městě Kulmbach se každoročně v létě pořádají pivní slavnosti (silné pivo EKU). Za prohlídku stojí i mohutná pevnost Plassenburg nad městem s expozicí Hohenzollernů nebo největší světová výstava cínových figurek a stříbrných předmětů.
Výlet lze spojit rovněž s nedalekým městem Coburg, do konce první světové války sídlo maličkého sasko-kobursko-gothajského vévodství, jež dodalo britské královně Viktorii manžela Alberta – odtud zvýšený počet britských turistů.
* působivé maličké avšak dokonale zachovalé historické centrum s řadou budov od středověku až po secesi. Zámek Ehrenburg novotudorovského vzezření od největšího německého architekta 19. století Karla Friedricha Schinkela, i nad městem se týčícího hradu Veste Coburg s uměleckou sbírkou s řadou obrazů od Lucase Cranacha.
Další místa na trase / v okolí vhodná k návštěvě:
Vierzehnheiligen, poutní bazilika Čtrnácti svatých pomocníků – mistrovské dílo jihoněmeckého pozdního baroka a rokoka a klášter Banz (stavitel Leonhard Dietzenhofer)
- nad údolím řeky Mohan na poutní cestě do Santiaga de Compostela
Rothenburg ob der Tauber, hlavní město německých Vánoc s pohádkovou atmosférou středověkých a renesančních domů a památek na Romantické cestě Bavorskem.
Dinkelsbühl s podobnou atmosférou, ale s méně turisty, příp. nedaleký Aschaffenburg.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |