učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Hlavní město německé spolkové země Sasko-Anhaltsko, sídlo evangelického a katolického biskupství, jméno města etymologicky pochází ze základu slova „machte" (síla, moc)... Mächtige Burg (mocný, pevný hrad). Historie města je pestrá, sahá od nálezu pěstního klínu ze starší doby ledové; již roku 805 je zmiňován jako císařské sídlo za vlády Karla Velikého, které se bránilo Maďarům a Slovanům (zároveň s nimi však i obchodovalo). Velkou slávu zažilo za vlády krále a prvního císaře Svaté říše Oty I. Velikého v 10. století, kdy byl založen klášter na počest sv. Mořice, konal se zde první Říšský sněm a město bylo povýšeno na arcibiskupství. Již v 11. století byl Magdeburg prohlášen za veletržní město s právem pořádat prodejní výstavy a uzavírat dohody. Za třicetileté války bylo město dobyto, vypleněno,... podobně dopadlo o několik století později za druhé světové války, kdy bylo z 90 % zcela zničeno! Poválečný nedostatek finančních prostředků vedl k tomu, že byly zachráněny a restaurovány jen nejcennější předměty a nejméně poškozené budovy – centrum města tak ukazuje hlavně svou středověkou a secesní tvář. Po sjednocení Německa nastal značný odliv zdejších obyvatel do západních částí země (hovoří se až o 60 000 osob), sanovaly se celé ulice i obytné bloky, rekonstruovaly se desítky dalších objektů a v roce 2002 město obdrželo zlatou medaili v celoněmecké soutěži měst Naše město vzkvétá.
* Zelená Citadela, jeden z posledních realizovaných návrhů rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera z let 2003-2005, autor jej však nikdy nespatřil, zemřel v roce 2000. Barva fasády je překvapivě převážně růžová jako kontrast k okolním budovám. Název objektu pochází od její střechy, která je porostlá trávou a stromy. Hundertwasser uzavřel smlouvu s přírodou, to co jí vzal na zemi, dal na střechu, označení citadela odkazuje na historickou pevnost na Labi, které městem protéká. Zvenčí objekt pevnost skutečně připomíná, ochoz střechy vypadá jako cimbuří mezi věžemi zakončenými baňatými špičkami ve tvaru cibule nebo zlatými koulemi. Na 140 sloupů a téměř 900 oken zdobí celý objekt, každé jiné co do velikosti, tvaru či barvy fasády - žádný pravý úhel, každý z 55 bytů má odlišný půdorys; nájemné ve výši tisíc eur zřejmě není v tomto nepříliš bohatém regionu překážkou - všechny byty jsou obsazené! V objektu sídlí mateřská školka, obchody, galerie, restaurace, kavárna, naleznete zde i divadlo, informační centrum. Přespali jsme ve zdejším hotelu i my - s donáškou snídaně až do pokojeJ
* Dóm sv.Mořice a sv. Kateřiny, jeden z nejstarších gotických chrámů našich německých sousedů, ve kterém je pochován slavný císař Ota I. Veliký; dnes slouží evangelíkům, proto i jeho skromnější výzdoba.
* kostel a klášter Unser Lieben Frauen, dnes umělecké muzeum – mohutná okna ve tvaru valeného oblouku a dalších románských prvků nezapřou bohatou minulost, která sahá až do 11. století.
* Johanniskirche, slouží i jako taneční a koncertní sál, ani on neodolal náletům spojenců v lednu 1945, dnes však je již opraven v kombinaci historického a moderního stylu.
* Radnice ve stylu italsko-holandské renesance, v podzemí z 12. století se ukrývá jeho středověká předchůdkyně.
*Magdeburský jezdec, jeho věrná kopie, zpodobňuje císaře Ota I. Velikého.
* Schiffshebewerk (lodní zdvihadlo) nedaleko města, kde se kříží tok Labe se Středoněmeckým kanálem, výškový rozdíl 16 metrů překonává zdejší unikátní výtah za pouhé 3 minuty!
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |