učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Apfelstrudelshow,
jak se během pár minut naučíte péct pravý vídeňský jablečný štrůdl.
Ve Vídni můžete zažít ledacos a tak nepřekvapí, že přímo v samotném srdci habsburského mocnářství na zámku Schönbrunn, pod kavárnou Residenz, vás zasvětí do tajů přípravy této originální vídeňské speciality, která se sem dostala z Turecka - vítejte na vídeňské show jablečného štrúdlu.
Potřebujete k tomu vlastně jen dvě věci – těsto a náplň. Pokud byste si nechtěli náplň připravovat sami, je možné si ji zakoupit již připravenou.
Pokud chcete, aby bylo těsto vláčné a lehce zpracovatelné, ponořte ho před přípravou štrúdlu zhruba na půl hodiny do slunečnicového oleje.
Na těsto potřebujete hladkou mouku, vejce, trochu olivového oleje a vlažnou vodu. Všechny ingredience zpracujte do hladkého těsta.
Na náplň potřebujete kyselá jablka (doporučený druh Granny Smith), strouhanku, skořicový cukr, citronovou šťávu, rozinky (pokud není štrúdl určený pro děti, tak jej na 24 hodin namočte do rumu.
Ke zpracování těsta potřebujete kromě místa také velkou utěrku ze 100%ní bavlny. V Schönbrunnu používají speciální pracovní plochu, kterou sice asi doma mít k dispozici nebudete, ale pro vyválení těsta je velmi praktická. Těsto umístěte na pracovní plochu a prsty začněte rozmačkávat těsto, uprostřed musí ale zůstat kopeček; pak začněte válet těsto pomocí válečku a zároveň otáčet plošinou. Když je těsto dostatečně vyválené, začněte jej vytahovat - k tomu budete potřebovat minimálně pěsti, případně celé předloktí.
A jak poznáte, že je těsto správně vypracované a flexibilní? – protagonistka show nadzvedne těsto a nažene pod něj vzduch, těsto bude na plošině jako bublina.
Jak poznáte, že je těsto správně vyválené? Stará legenda praví, že se přes vyválené těsto daly přečíst noviny, případně recept právě na štrůdl.
Pak začne plnění – potře máslem, aby se těsto dobře slepilo. Naplní a začne a ukáže, proč je potřeba utěrák – zavine jím štrúdl.
Na koncích zbydou ošklivé konce – co s nimi? Zatočit, a pak uříznout, na koncích budou takové jako knoflíky. Zbytek těsta lze použít na případné díry v těstě.
Pomocí utěrky se pak štrúdl přemístí na plech. Potře se pořádně máslem a dá se péct cca na 200 stupňů (jinak podle typu trouby). Také se doporučuje, aby se ihned po vytažení z trouby štrúdl potřel horkým máslem (zůstane vláčný).
U východu jsou připravené letáčky, kde najdete různé kontakty. Existuje infolinka, kam můžete zavolat, kdykoli budete mít nějaký problém při přípravě štrúdlu. Můžete taky svůj „nepovedený" štrúdl vyfotit a fotky poslat – na základě toho vám poradí, čeho se vyvarovat, co děláte špatně.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |