učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Krakov (UNESCO), bývalé hlavní město Polska a akademické centrum (Jagellonská univerzita je pouze o 16 let mladší než Karlova), významné kulturní středisko. Historické město zůstalo téměř nedotčeno 2. světovou válkou.
Hlavnímu náměstí, třetí největší historické prostranství v Evropě, vévodí Mariánský chrám s největším gotickým oltářem světa a renesanční kotce (Sukiennice) – dnes zde můžete koupit vkusné suvenýry ze dřeva, kůže a jantaru; unikátní barbakán (předsunutá součást opevnění).
Co spatřit a zažít:
* Palácový komplex na Wawelu je pro Poláky tím, čím pro Čechy Pražský Hrad: naleznete v něm reprezentační komnaty renesančního královského paláce s částí významných sbírek tapiserií a katedrálu s největším polským zvonem Zikmundem (11 tun), kde probíhaly korunovace a pohřby polských králů
* na své si přijdou zvláště milovníci kostelů, četných muzeí, večerních toulek starým městem s přilehlými parky, centrum není velké, přehledné, je jasně ohraničeno řekou Wislou i Wawelem
* Muzeum knížat Czartoryských a jeho slavný obraz Dáma s hranostajem, nebo obrazy od Leonarda a Rembranta
* Dračí jeskyně (Szmocza Jama), ke které se váže legenda o sedmihlavém drakovi, který kdysi terorizoval město; údajně jej zabil král Krak, který mu dal sežrat ovčí kožešinu naplněnou sírou, Krak následně založil Krakov... na počest obou chrlí drak z tlamy oheň.
Kde se dobře najíst a napít:
* jídla jsou hodně sytá, plná brambor, zeleniny nebo smetany... ochutnejte třeba zapiekanku
* Kaziměř, židovská čtvrť s atmosférou jižně od centra bývá o víkendu jedna velká párty, na omlácených zdech místních činžáků se tu a tam objeví grafitti nebo židovské nápisy; zkuste vyhledat restauraci Karakter, izraelskou kuchyni naleznete v podniku jménem Hamsa, nejlepší asijsou kuchyni umí v Ramen People nebo Wschod
* v obří restauraci Pod Wawelem se číšníci nikdy nezastaví – atraktivní místo, obří a výborná jídla, obsluha liknavá, atmosféru dodává trio hudebníků, kteří stále mění svá místa, aby zahráli všem stolovníkům.
* Chłopskie Jadło je zastoupeno v centru města hned několikrát, přestože bývá prakticky vždy obsazené, vládne zde domácí atmosféra, hodnocení jako ledaskde v Polsku – skvělé jídlo, liknavá obsluha😊obě výše uvedené restaurace mají rozumné ceny.
Osvětim, Březinka (UNESCO), muzeum Auschwitz-Birkenau, bývalý největší nacisický koncentrační a vyhlazovací tábor, ve kterém zahynulo asi 1 500 000 osob, především Židů, v plynových komorách. Vjezd do tábora Auschwitz „zdobí" cynický nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Své pokusy tady vykonával Josef Mengele.
* několikahodinová prohlídka (jen pro otrlé!) vás zavede do dvou táborů a uvidíte mnohé!
Kalwaria Zebrzydowska (UNESCO), významné poutní místo (pašijové mystérium), v chrámu P. M. Andělské přechováván zázračný obraz černé Madony; ojedinělé (rozsahem a kvalitou) spojení architektury a krajinářství - v okolí rozeseto 42 kaplí a objektů svázaných s životem Panny Marie a Ježíše Krista, jejich rozmístění je projektováno jako věrná napodobenina Jeruzaléma.
* budete-li mít štěstí, zastihnete některou z mnoha mší, které se zde odehrávají.
Wadowice, další místo, které na své návštěvě nemůžete vynechat – rodný dům Jana Pavla II. Pokud čekáte malou světničku, postel a pec, jste na omylu – rozsáhlé muzeum je umístěné v několik domech, mezi exponáty nechybí roucha, které papež nosil na různých služebních postech, exponáty spjaté s jeho rodinou, dobové dekorace a nábytek, řada fotografií a videí, průvodce zapálený.
Vělička (UNESCO) – světový unikát, nejstarší funkční solné doly na světě, (zhruba 700 let), vytěžené komory přeměněny na kaple, jejichž výzdoba je celá ze soli, zpřístupněna turistická trasa v délce asi 2,5 km, zlatým hřebem je obrovská kaple svaté Kunhuty.
* navštivte Muzeum krakovského solného hornictví ve zdejším podzemí.
* nově otevřená solanková rozptylová věž: slaná voda překapává přes proutí, které kolemjdoucí inhalují.
Vratislav (Wrocław), metropole a klenot Dolního Slezska, město ostrovů a mostů na Odře. Založena v 10. stol. snad českým knížetem Vratislavem na jantarové cestě, později vláda polská, česká, rakouská a pruská. Za 2. svět. války město přeměněno na pevnost (Festung Breslau) a při dobývání takřka 70 % zástavby zničeno, po válce bylo centrum rekonstruováno.
Co spatřit a zažít:
* hlavní náměstí lemuje 60 honosných měšťanských domů, skutečnou perlou je pozdně gotická radnice
* poklidným světem pro sebe je katedrální Tumský ostrov s největším židovským hřbitovem a synagogou v Polsku.
* za návštěvu stojí barokní sál (Aula Leopoldina) a astronomickou věž univerzity, věž katedrály s vyhlídkou na celé město i okolí, secesní řetězový Grunwaldský most,
* modernistická multifunkční Lidová hala, též pod označením Hala Desetiletí, jedna z prvních železobetonových konstrukcí na světě, kruhový půdorys o průměru 130 m pojme 20 000 osob, (UNESCO).
Další místa na trase / v okolí vhodná k návštěvě:
Świdnica, starobylé město se zachovalým náměstím, uliční sítí a hrázděným protestantským kostelem míru „kościół Pokóju" Největší Trojice (UNESCO), příklad náboženské tolerance v hranicích katolické habsburské říše.
Strzegom, malé historické město s kostelem sv. Petra a Pavla - monumentální gotická stavba ze 2. pol. 14. st. ovlivněna pražskou parléřovskou hutí.
Pszczyna, neobarokní zámek – polské Versailles!, obora se zubry, muflony a daňky, skanzen a přírodní zámecký park s množstvím vodních soch, v letech 1914-1917 sídlo císařského vojenského štábu německé armády, generál Erich von Ludendorff a maršál Paul von Hindenburg zde rozhodovali o osudech Evropy!
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |