učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Oblast pěkných pláží, písečných dun, půvabných pruhovaných majáků, komerčních přístavů, dalekých panoramatických výhledů, proměnlivého počasí, nepopsatelné atmosféry, která visí ve vzduchu, četných ostrovů, wattových (mělkých) moří a romantických měst. Blízkost Skandinávie dodává oblasti severský nádech a připočteme-li k tomu místní dialekt Plattdeutch, kterému nerozumí ani Dánové, natož turisté, dostaneme poměrně exotický obrázek oblasti, která leží jen několik hodin jízdy od nás.
Bad Doberan, místní atrakce se dají shrnout do čtveřice: Münster, Molli, Moor und Meer – cisterciácký kostel, parní vlak Molli, vřesoviště a plážová letoviska Heiligendamm a Kühlungsborn v okolí.
Brémy (Bremen), staré hansovní město při dolní Weseře (556 000 obyv.) s malebným historickým centrem.
Co spatřit a zažít:
* před výstavnou gotickou radnicí (r. 1410) se sochami panovníků (vč. Karla IV.) je zajímavá nejznámější socha rytíře Karla Velikého Rolanda z téhož roku, známého z francouzského eposu Píseň o Rolandovi
* cenné jsou i zdejší románské a gotické kostely (kostel P. Marie a Dóm z 11. až 14. stol.).
* k městu se pojí známá pohádka o „Brémských muzikantech" (Zvířátka a Petrovští), jejich sochu naleznete vedle vstupu do zdejšího sklepení Ratskeller
* první kavárna na německém území na Böttcherstrasse z roku 1673 a zvonkohra z míšeňského porcelánu s rotujícími deskovými výjevy připomínající různé mořeplavce
* Paul Modersohn-Becker Museum a Roselius-Haus, 1.muzeum věnované ženě – umělkyni
* zajímavá je bývalá rybářská, námořnická a řemeslnická čtvrť Schnoorviertel
* Wüstestätte se svatebním domem (Hochzeitshaus), kde trávili novomanželé první noc😊
Bremenhaven, poměrně mladé, co „brémský přístav" založené město okolo ústí Wesery (136 000 obyv.), navštěvované především kvůli svým oceánografickým sbírkám (včetně akvária) a skanzenu námořních plavidel (Deutsches Schifffahrtmuseum):
* nejdelší 5 km dlouhé nábřeží na světě
* mezi roky 1830 a 1974 největší vystěhovalecký přístav na světě / sedm milionů emigrantů.... u vstupu dostanete lístek podobně jako kdysi vystěhovalci, dávné zaoceánské parníky zdolávaly cestu celých 12 týdnů.
Hamburk (Hamburg), vůdčí hanzovní město při ústí Labe, jeden z nejvýznamnějších námořních přístavů a druhé největší město v Německa (1 700 000 obyv.). V důsledku překotného rozvoje v 19. století a při nápravě válečných škod po r. 1945 dnes představuje bizarní směsici historických a zcela moderních staveb a dvojí tváře:
- pro Němce představuje kosmopolitní komunitu se silnou hospodářskou základnou, pro turisty město hříchu!
Co spatřit a zažít:
* gotické i barokní kostely (sv. Kateřiny z let 1380-1425, sv. Michala z 18. stol. ad.), eklektické stavby z 19. stol. (novorenesanční radnice se 647 místnostmi) i turisticky atraktivní staré kanály a přístaviště: v červenci 1943 bylo bombardováno v rámci akce spojenců Gomora – zahynulo na 40 000 osob a srovnáno se zemí bylo 80 % přístavu!
* ke koloritu města patří i vykřičená čtvrť St. Pauli s ulicí Reeperbahn, mj. kultovní místo učinkování legendárních Beatles
* řada muzeí a galerií na Kunstmeile (Kunsthalle, Bucerius Kunst Forum aj.)
* odvážná budova Labské filharmonie z bývalého skladiště na kávu (možná prohlídka)
* oblíbenou kratochvílí jsou projížďky lodí po moderním přístavu nebo Alsterských jezerech, příp. nedělní ranní Fischmarkt s dolnoněmeckým dialektem plattdeutsch.
* více než 2300 mostů, čímž překonává Benátky, Amsterdam i Londýn dohromady
* denní plážové kluby s výhledem na Labe stejně jako spousta nočních klubů i hodnotné klasické hudby, opery, divadel, muzikálů a kabaretů naleznete srovnatelně jako v Berlíně
* hlavní nákupní třídu představuje Mönckebergstrasse (Mö!) neb příp. Hansaviertel nebo Schanzenviertel.
Kde se dobře najíst a napít:
* vyhlášené gurmánské centrum posledních let s řadou stylových špičkových podniků a méně tradičních restaurací; největší výběr není kupodivu v centru, ale v turisticky vyhlášených místech Deichstrasse a Colonnaden, ve čtvrti Schanzenviertel
* mezi místní speciality patří třeba Aalsuppe, masovo-zeleninová polévka připravovaná z receptu z roku 1788 nebo Labskaus, námořnická směs z hovězího masa, brambor a cibule, někdy se přidávají okurky se smaženými vejci a nakládaným sleděm – zaručeně to prý funguje po sebevětší opici!
* Alsterwasser – osvěžující nápoj z piva a limonády
* Hamburger patrně přivezli přistěhovalci do Ameriky právě z Hamburgu!
Helgoland, ostrov (2,1 km2) s jedinečnými útesy z červeného pískovce leží cca 70 km proti ústí Labe do Severního moře: do r. 1814 byl v držení Dánů, do r. 1890 Britů, kteří jej vyměnili za ostrov Zanzibar v Indickém oceánu. Během obou světových válek byl využíván jako námořní základna, dnes bezcelní zóna.
Kiel, staré hanzovní město a hlavní město Šlesvicka-Holštýnska (zal. ve 13. stol., 245 000 obyv.), proslulé svým strategicky významným přístavem při průplavu mezi Severním a Baltským mořem (v provozu od r. 1895), za 2. světové války silně poškozen - dnes Mekka světových jachtařů (letní regata).
* příjemná pobřežní promenáda Kielinie s výhledy na přístav s plachetnicemi
* gotický kostel sv. Mikuláše, část barokního zámku (18. stol.) a okázalá radnice (po r. 1900)
* nedaleký Kielský průplav / 200 km dlouhý, můžete se vydat k obřímu zdymadlu
* dřívější životní způsob venkova 16.–19. stol. přibližuje skanzen v nedaleké obci Molfsee.
Lineburská vřesoviště (Lüneburger Heide), kdysi zalesněné území se vlivem rostoucí spotřeby dřeva v místních solivarech změnilo v nejrozsáhlejší vřesoviště ve střední Evropě (cca 100 km2 plochy). Jejím srdcem je přírodní rezervace a kdysi prosperující hanzovní město Lüneburg, základem úspěchu zde byla největší továrna Evropy - solné doly otevřené již r. 956. Dnes se celá oblast využívá pro rekreaci zvláště německých seniorů: pěší a cyklotoulky, jízda kočárem,... dobré jídlo.
Lübeck, královna hanzovních měst!, někdy též Benátky severu nedaleko baltského pobřeží na místě slovanské osady Ljubice; rodiště bratří Mannů, (275 000 obyv.).
Co spatřit a zažít:
* historické centrum (obnovené po r. 1945, dnes pod záštitou UNESCO) se honosí řadou staveb ve stylu severské cihlové gotiky (Backsteingotik)
* patří k nim: Hradní a Holštýnská brána (z let 1444 a 1478), měšťanské a cechovní domy, výstavná radnice ze 13.–15. stol. (s renesační lodžií z r. 1570) a především několik gotických chrámů: P. Marie (1260–1330), sv. Kateřiny (14. stol.) či mohutný Dóm z let 1173-1341.
* lübecká nádvoří přístupná úzkými průchody, bývalo jich až 190!
* Willy-Brandt Haus, slavný rodák, který zjemnil vztahy mezi Východem a Západem, což mu přineslo Nobelovu cenu míru
* nedaleký přístav Travemünde s pláží, německá verze St Tropez.
Penemünde, místo první zkušební raketové základny na světě (1936-1945, V1 a V2, dnes Historisch-Technisches Muzeum.
Rostock, nejvýznamnější přístav baltské části Německa, dříve významné hanzovní město
* pobyt si můžete zpříjemnit výletem do nedalekého letoviska Warnemünde s jednou z nejhezčích německých pláží, v létě dvě slavnosti:
- týdenní regata (Warnemünder Woche) a námořní přehlídka Hanse Sail.
Rujána (Rügen), největší německý ostrov (926 km2) leží v Baltském moři, dodnes oblíbené místo rekreace se strmými křídovými útesy, s členitými písečnými zátokami, rybářskými vesnicemi i bukovými lesy a rašeliništi. Jeho součástí je národní park Jasmund (vyhlášen v r. 1990 na ploše 3 000 ha) s charakteristickými bílými křídovými útesy.
Co spatřit a zažít:
Binz, prázdninová osada s pěknou lázeňskou architekturou (Bäderarchitektur)
Sassnitz, komerční a rybářský přístav, stará britská ponorka HMS Otus
* navrácenou eleganci rekreačního centra s klidným a malebným rázem
* pěší trasy, vyhlídkové plavby okolo ostrova, vyhlídkové lety helikoptérou
* Kap Arkona na severním výběžku ostrova, v okolí několik majáků.
* Könhsstuhl, oblíbená křídová skála
* Dokumentationszentrum Prora, nechvalně proslulý rekreační areál Adolfa Hitlera
Severofríské ostrovy s malebné domy s doškovými střechami vyčnívajícími jen několik metrů nad (klidnou) vodní hladinou: oblíbený ostrov Sylt s elegantními obchody, restauracemi, plážemi s lenošením v proutěných lehátcích (Strandkörbe) pro dvě osoby
* další ostrovy Föhr a Amrum jsou již klidnější, ale o to více lenošivější😊
Schwerin, na kouzelném místě uprostřed jezer s úchvatným zámkem podle předlohy francouzského Chambordu ve stylu nizozemské renesance s upraveným parkem.
Stralsund, ve středověku významné hanzovní město střežící spojení s ostrovem Rujánou (62 000 obyv.); v 17. a 18. stol. bylo součástí Švédska:
* 800 historických budov (UNESCO), seskupených zčásti kolem Starého tržiště, vyniká gotická radnice s vížkami (13. a 14. stol.), krásnými štíty, s ní současný kostel sv. Mikuláše (1270–1360) a o něco mladší mohutný chrám P. Marie s 99 metry vysokou lodí, dokončený v r. 1473 - vesměs skvělé ukázky pobaltské cihlové architektury
* Ozeneum, mimořádná expozice s modely velryb v životní velikosti, přehlídka severomořské vodní fauny a nedaleké Meeresmuseum.
Wattenmeeren (wattová moře): Schleswig Holsteinisches, Niedersächsiches, Hamburgisches a Vorpommersche Boddenlandschaft, národní parky (UNESCO) na celkové ploše 618 000 ha zahrnují pobřežní mělčiny, krajinu písčin a wattových pásem Severního moře od hranice s Dánskem až po pásmo Východofríských ostrovů s ostrovy. Předmětem ochrany jsou především jedinečná rostlinná a živočišná společenství, líhně ryb, zásobárna potravin, odpočívadly pro miliony tažních ptáků, životní prostředí pro drobné živočichy (platýz, kambala, krabi), shromaždiště tuleňů. Mezi fenomény krajiny patří písečné duny, ostrovy, kosy, zátoky i ústí vodních toků, příbřežní jezera a louky, záplavová území, rašeliniště či pastviny.
Wismar (UNESCO), staré hanzovní město s udržovanou tradicí při stejnojmenné zátoce Baltu, jako švédská námořní základna v 17. a 18. stol. jedna z nejmohutnějších pevností v Evropě (55 000 obyv.).
* mnoho starobylých domů (hlavně kolem okázalého trhového náměstí o rozměrech 100 x 100 m), kryté kašny ve stylu holandské renesance, do které se po stovky let pumpovala voda ze 4 km vzdáleného zdroje, několik válkou poničených gotických kostelů (sv. Jiří, P. Marie a především sv. Mikuláše)
* zajímavá manýristická knížecí rezidence (Fürstenhof) z poloviny 16. stol.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |