Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

LICHTENŠTEJNSKO*

Fürstentum Liechtenstein

Lichtenštejnské knížectví

 

1. Marginální sloupec

Rozloha: 160 km2

Počet obyvatel: 32 500

Státní zřízení: konstituční monarchie

Hlavní město: Vadúz 5 000 obyv.

Další významná města: nejsou

 

Úřední jazyk: němčina

Hymna: Oben am jungen Rhein (Na horním Rýnu)

Měna: 1 švýcarský frank (CHF) = 100 rappů/centimů

HDP / na 1 obyv: 1 301 mil. USD / 40 000 USD

 

Národnostní struktura: Lichtenštejnci 62 %, Švýcaři 16 %, Rakušané 8 %, 14 % jiní

Náboženství: římští katolíci 87 %, protestanti 8 %

Vznik: 1806 (nezávislost)

Státní svátek: 15. 8. (nanebevstoupení Panny Marie)

MPZ: FL

Internetová doména: .li

Telefonní předvolba: +423

Časové pásmo: UTC +1

 

Slavné osobnosti:

* sourozenci Wenzelovi (sjezdové lyžování)

 

Laureáti Nobelovy ceny: (0)

Lichtenštejnské dědictví UNESCO: (0)

Národní parky: (0)

 

2. Charakteristika země

Když se řekne Lichtenštejnsko, vybaví se:

* ministát na pravém břehu Rýna mezi Švýcarskem a Rakouskem (nejenže sám nemá přístup k moři, ale ani jeho sousedé – evropská zvláštnost)

* benevolentní daňové zákony umožňující zakládání četných zahraničních firem (tak bohatá země, že se sem vracejí i Švýcaři)

* územní nároky vládnoucího panovnického rodu na četná území hlavně na Moravě

 

Poloha. Malé knížectví na pravém břehu horního Rýna (4. nejmenší země na světě) je starou rodovou državou Lichtenštejnů. Kromě celní unie se sousedním Švýcarskem a užívání jeho měny je zcela nezávislé. Ministát se těší značné popularitě mezi turisty i světovými finančníky (spravuje kolem 80 mld CHF na anonymních účtech). Ve světě jeho zájmy zastupuje Švýcarsko.

 

Přírodní poměry. Země leží v hornaté krajině severních Alp. Zaujímá 25 km údolí Rýna. Území se zvedá dál do hor v šířce 8 km (Grauspitz 2 599 m n. m.). Krajina má charakter alpské kotliny otevřené k severu - na S se rozkládá region Unterland, jižně od Vadúzu kraj známý jako Liechtensteiner Oberland. V minulosti byla údolní niva Rýna mokřadlem, ale po výstavbě odvodňovacích kanálů se změnila na pole. Pod legislativní ochranou se nachází 37,5 % státního území.

Země má mírné středoevropské podnebí s dostatkem srážek, proto jsou svahy kopců hustě porostlé smíšenými i jehličnatými lesy.

 

Obyvatelstvo a sídla. Lichtenštejnsko je zemí řady menšin a etnik. Více než 30 % tvoří cizinci především z okolních zemí. Většina z nich přišla do země až během posledních desetiletí. Vedle němčiny se v zemi hovoří i řadou horalských dialektů.

 

Hospodářství. Lichtenštejnsko má nejvyšší hodnotu HDP na obyvatele na světě. Rozhodující příjmy plynou z velikého množství zahraničních firem. Ty jsou zde registrovány díky pověsti daňového ráje. Zemědělství má omezené možnosti a zaměstnává jen 1,2 % obyvatel. Významnější je chov skotu na mléko. V průmyslu vede jemná mechanika (přístrojová, měřicí a optická technika). Známou se stala produkce umělých zubů, protéz (Ivoclar Vivadent) a výroby klobásových střívek.

 

Historie. Dějiny samostatného státu jsou od počátku spojeny s knížecím rodem Lichtenštejnů. Od roku 1866 je země samostatná, přesto však nadále udržuje těsné vztahy se Švýcarskem (celní a měnová unie od roku 1923).

Rod Lichtenštejnů nárokuje na České republice velké majetky zvláště na Moravě zabavené v rámci Benešových dekretů. Tato otázka komplikuje vztahy obou zemí a Lichtenštejnsko zůstává jediným evropským státem, s nímž ČR neudržuje diplomatické styky. Současná hlava státu princ Hans Adam II. přivedl zemi do OSN (1990) a do EU (1995), čímž prohloubil propast mezi knížectvím a Švýcarskem.

 

3. Cestovní ruch

Cestovní ruch. Návštěva země nebývá delší než několik hodin při průjezdu turistů ze Švýcarska do Rakouska či naopak ( s cílem „odškrtnout“ si destinaci a již se sem nevracet).

 

Vadúz, hlavní město země s množstvím bank a nepříliš zajímavým centrem, kromě uložení milionu či dvou tady nemáte téměř co dělat, leda že jste milovníky poštovních známek: Briefmarkenmuseum nebo přívrženci Lichtenštejnů, ti mají nad městem malebný hrad Schloss Vadúz ze 16. stol. (veřejnosti ovšem nepřístupný) a ve městě Staatliche Kunstsammlung (věhlasná Státní umělecká sbírka).

 

Malbun, horské středisko ve výšce 1 600 m n. m. známé jako lyžařské středisko (v okolí sjezdové tratě i běžecké trasy), v létě východisko pro pěší turisty, viz www.bergbahnen.li

 

4. O lidech a jejich životě

Typické povahové rysy. Rezervovaný národ s přátelskými sklony, při obchodním styku se vyžaduje přesnost, vhodné chování, podání ruky se všemi jednajícími. Nemají rádi mj. Čechy, nárokují si u nás značné majetky.

Určitě nevynechejte. Exkurzi po knížecích vinicích (sev. od Vadúzu) včetně ochutnávky.

Národní gastronomie. Zdejší kuchyně je silně ovlivněna švýcarskou; německé někdy i francouzské názvy jídel: Bündnerfleisch (tenké plátky sušeného hovězího), různé druhy ryb (egli, felchen, forelle), Geschnetzltes Kalbfleisch (telecí plátky ve smetanové omáčce), Rösti (mačkané brambory).

Různé druhy místních a dovážených vín, mezi oblíbené aperitivy patří kir nebo blanc-cassisi (bílé víno s ostružinovým likérem), campari (hořký tonik), pastis (anýzovka).

Dárky pro Vaše milé. Patří mezi ně poštovní známky, hodinky, fotoaparáty, šperky a hrnčířské výrobky často za neuvěřitelně dobré ceny

 

5. Praktické informace

Turistická informační kancelář, Städtle 37, Vadúz, e-mail: touristingo@lie-net.li, , razítkuje cestovní pasy oficiálním lichtenštejnským razítkem

Doprava. Blízká mezinárodní letiště jsou v Curychu, mezinárodní vlaky obvykle zastavují ve švýcarských městech Sargans nebo Buchs a odtud běžnými dopravními prostředky do cíle.

Funkční autobusová síť poštovních autobusů (postbusů, přepravní karta za 10 CHF opravňuje k jednomu týdnu neomezeného cestování autobusy) a taxislužba.

Ubytování. Drahé hotely ve Vadúzu, alternativou je ubytovna, kemp nebo ubytování v sousedním Rakousku nebo Švýcarsku. Specialitou jsou horské hostince, obvykle ve výšce přes tisíc metrů, dobře dostupné autem. www.hotels.li

Trestná činnost a krádeže. Běžná bezpečnostní opatření postačí.

Lékařská péče. Vynikající, ale drahá; v případě hospitalizace jsou pacienti posílání do sousedních švýcarských nemocnic. Účinné léky jsou dostupné okamžitě.

Noviny. Dva denní tisky Liechtensteiner Volksblatt a Liechtensteiner Vaterland, hlavní evropské deníky seženete ve větších novinových stáncích.

 

Internetové odkazy:

www.tourismus.li

www.searchlink.li/tourist

http://rapanui.ic.cz/Lichtenstein.htm

 

Diplomatická zastoupení:

Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku má konzulární oddělení pro Lichtenštejnské knížectví, (Ambassade de la République Tchèque),

Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), Bern, P. O. Box 537, 3006

tel. 0041/31/3504070, sekretariát – 3504071, 72, fax 0041/31/3504098

e-mail: bern@embassy.mzv.cz

 

Lichtenštejnsko nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR

nejbližší možný kontakt českých občanů s úřady země je možný na adrese:

Löwellstrasse 8/7, 1010 Wien, tel.: +43 1 535 92 11, fax: +43 1 535 92 114

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist