učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Republica Moldova
Moldavská republika
1. Marginální sloupec
Rozloha: 33 843 km2
Počet obyvatel: 3 940 000
Státní zřízení: republika
Hlavní město: Kišiněv 662 000 obyv. (aglomerace 953 000)
Další významná města: Tiraspol 157 000 obyv.
Belcy 123 000 obyv.
Bender 96 000 obyv.
Úřední jazyky: rumunština (moldavština), bulharština, gagauzština
Hymna: Limba noastra
Měna: 1 moldavský leu (MDL) = 100 bani
HDP / na 1 obyv: 7 792 mil. USD / 1800 USD
Národnostní struktura: Moldavané 65 %, Ukrajinci 13 %, Rusové 12 %, Gagauzi (3,5 %), jiní 6,5 %
Náboženství: pravoslavní křesťané 60 %, židé 10 %
Vznik: 27. 8. 1991 (odtržením od SSSR)
Státní svátek: 27. 8. Den vzniku republiky
MPZ: MD
Internetová doména: .md
Telefonní předvolba: +373
Časové pásmo: UTC +2
Slavné osobnosti:
* E.Lotjanu (režisér filmu Cikáni jdou do nebe)
Laureáti Nobelovy ceny: (0)
Moldavské dědictví UNESCO: (1)
Struveho geodetický oblouk (2005)
Národní parky: (0)
2. Charakteristika země
Když se řekne Moldavsko, vybaví se:
* chudý vnitrozemský stát mezi Ukrajinou a Rumunskem, mezi řekami Dněstr a Prut (dříve Besarábie) se silnou orientací na Rusko, země tabáku, vína a ovoce („země zahrad“)
Poloha. Moldavsko je vnitrozemský stát na jihovýchodní periferii Evropy blízko černomořského pobřeží. Tato malá postsovětská země je z větší části tvořena historickou Besarábií. Moldavsko mělo vždy velmi složité osudy v citlivé geopolitické oblasti mezi Tureckem a Ruskem, poté mezi Rumunskem a Sovětským svazem.
Přírodní poměry. Pahorkatiny tvoří převážnou část území s maximální výškou 430 m n. m. (Dealul Balaneşti). Země se rozkládá mezi dvěma velkými řekami, Prutem a Dněstrem. Říční síť vymodelovala hluboká kaňonovitá údolí a strže.
Podnebí má kontinentální ráz přesto, že k moři je to na jihu necelých 50 km, charakteristické je dlouhé teplé léto a kratší zima. Lesy pokrývají sotva 10 % rozlohy země. Většina země je pokrytá úrodnou sprašovou stepí.
Obyvatelstvo a sídla. Nevelké Moldavsko je národnostně velice pestrá země. Vedle dominantního etnika zde žijí menšiny Ukrajinců, Rusů a tureckých Gagauzů (mají autonomní území na jihu). Převážně Rusy obývaný východ země (tzv. Podněsterská republika) je mimo kontrolu centrální vlády. Moldavština je v podstatě místní verzí rumunštiny. Po rozpadu SSSR se počet obyvatel začal snižovat. Ve městech žije jen 41 % obyvatel. Rovněž kvalita života patří k nejnižším v Evropě a každý čtvrtý Moldavan žije pod hranicí chudoby.
Hospodářství. V sovětském systému byla zdejšímu území určena jednostranná role ovocnářské, vinařské a zelinářské základny. Ani dnes není zřetelný obrat k hospodářské obnově. Jen ohromná inflace byla již utlumena. Jakostí vyniká zdejší vinařství, pěstování ovoce, tabáku (a nezákonně konopí). Průmysl především zpracovává zemědělskou produkci. Rozšířená je ale i výroba zemědělských strojů a chemie (hnojiva). Dálnice chybí, síť železnic je řídká a její nevýhodou je i široký („sovětský“) rozchod.
Historie. Ve 14. stol. součástí autonomního knížectví Moldavy, od 16. stol. autonomní součástí Osmanské říše. Po rusko-tureckých válkách připojilo území Rusko (západní břeh Dněstru pod názvem Besarábie). Po roce 1918 byla Besarábie součástí Rumunska. Roku 1947 připojil Besarábii znovu SSSR. V souvislosti s rozkladem SSSR vyhlásilo Moldavsko roku 1991 nezávislost. V referendu o tři roky později se většina obyvatel vyslovila proti spojení s Rumunskem.
3. Cestovní ruch
Velmi málo rozvinutý, soustřeďuje se prakticky jen do hlavního města, dalšími kulturními pozoruhodnostmi jsou hrady a pevnosti (Soroki).
Chişinău (Kišiněv), hlavní město země ležící 160 km sz. od ukrajinské Oděsy. Prakticky od svého založení v r. 1466 až do r. 1812 jej ovládali Turci, později střídavě Rusové a Rumuni. V l. 1820–23 zde žil ve vyhnanství Puškin, v téže době i řečtí emigranti, připravující protiturecká povstání. Centru města dominuje pravoslavná katedrála z 19. stol.
4. O lidech a jejich životě
Typické povahové rysy. Národ poznamenaný kolonizacemi jiných národů, menšinové ruské etnikum většinově ovládá zdejší ekonomiku. Politická situace v zemi má blíže k sovětským dobám než k funkční demokracii, mladí lidé odcházejí za prací do ciziny, setrvačnost myšlení je obrovská.
Určitě nevynechejte. Vinařské podzimní slavnosti.
5. Praktické informace
Doprava. Mezinárodní letiště má pouze Kišiněv, ležící na jediné mezinárodní železniční trati. Silniční síť je převážně asfaltovaná, chybí přímý přístup k moři, důležité jsou proto říční přístavy Bendery, Ribniţa a Ungheni.
Ubytování. Pokud nemusíte, v zemi se přes noc nezdržujte.
Trestná činnost a krádeže. Při cestování vlastním vozidlem doporučujeme maximální opatrnost vzhledem k technickému stavu komunikací - cestujte raději jen ve dne, neparkujte na odlehlých nebo osamělých místech, turisté bývají středem zájmu místních kapsářů.
Lékařská péče. Špatná, zásobte se svými léky a nespoléhejte na účinnou pomoc
Noviny. Vychází několik deníků v různých jazycích: Timpul (www.timpul.mdl.net, rumunsky), Kommersant Moldoviy (www.km.press.md, rusky), Komsomolskaya Pravda (www.kp.md, rusky), Nezavisimaya Moldova (www.nm.md, rusky)
Internetové odkazy:
www.bedekr.cz/staty/Evropa/Moldavsko
cs.wikipedia.org/wiki/Moldavsko
Diplomatická zastoupení:
Velvyslanectví České republiky v Moldavsko
Str. Sfatul Tarii 59, Chisinau
tel.: 0037322/296213, fax 0037322/234884
Veškeré konzulární činnosti ve vztahu k Moldavsku nadále vykonává ZÚ Bukurešť.
Velvyslanectví Moldavské republiky
Ady Endre utca No. 16, Budapest
tel.: 00361-336 34 50, fax: 00361-209 11 95
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |