Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

MONAKO

Principauté de Monaco

Monacké knížectví

 

1. Marginální sloupec 

Rozloha: 1,95 km2

Počet obyvatel: 32 000

Státní zřízení: konstituční knížectví

Hlavní město: Monaco 1 034 obyv. monackého občanství

 

Úřední jazyky: francouzština, monačtina

Hymna: A Marcia de Muneghu

Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů

HDP / na 1 obyv: 758 mil USD / 23 840 USD

 

Národnostní struktura: Francouzi 47 %, Italové 16 %, Monegaskové (Monačané) 16 %, jiní 21 %

Náboženství: římští katolíci 89 %

Vznik: 1419 (dědický nárok dynastie Grimaldi)

Státní svátek: 19. 11. Národní den

MPZ: MC

Internetová doména: .mc

Telefonní předvolba: +377

Časové pásmo: UTC +1

 

Slavné osobnosti:

* J.-Y. Cousteau, oceánograf  a propagátor ochrany mořského prostředí

 

Laureáti Nobelovy ceny: (0)

Monacké dědictví UNESCO: (0)

Národní parky: (0)

 

2. Charakteristika země

Když se řekne Monako, vybaví se:

* pohádkové (mini)knížectví na jv. okraji Francie (2. nejmenší na světě), velmi husté osídlení, žije ze zábavy a hazardních her, formální bydliště mnoha firem či bank i sportovců

* Rallye Monte Carlo a Velká cena Monaka, pohádková svatba knížete Rainiera s americkou filmovou hvězdou Grace Kelly

 

Poloha. Monacké knížectví je malý městský stát v jihozápadní Evropě na pobřeží francouzské Riviéry zcela obklopený Francií. Jedná se v podstatě jen o souměstí historického Monaka, moderního Monte Carla a několika nových čtvrtí na svazích podhůří Préalpes de Nice (Niceské Préalpy) – starobylá přístavní čtvrť La Condamine s přístavem, bankami a obchodní čtvrtí, Beausoleil (větší část leží již ve Francii), malé přístaviště Fontvieille a středisko mořských radovánek Larvotto. Areál se neustále zvětšuje umělými náspy. V případě vymření vládnoucího rodu Grimaldi může převzít území Monaka Francie.

 

Přírodní poměry. Pobřeží dominuje skalnatý poloostrov Le Rocher s knížecím sídlem. Nad ním se z moře prudce zdvíhají vápencové svahy zmíněného alpského podhůří až do výše přes 700 m n. m. Na území Monaka však dosahují výše 140 m n. m (Mont Angel). Zasypáním části moře se rozloha státu podstatně zvětšila a byly zde vybodovány nové městské čtvrti. Fakticky je zastavěno již celé území v úzkém pobřežním pruhu.

Podnebí je středomořské, téměř bez mlh a větrů - uvádí se 340 dnů se slunečným svitem za rok.

 

Obyvatelstvo a sídla. Populace je etnicky pestrá a je tvořená především národnostmi, které se na tomto území historicky střetávaly. Dominují pochopitelně Francouzi, méně je Italů. Část obyvatelstva, které hovoří tradičním provensálským dialektem (jsou v něm např. i názvy ulic), tvoří původní Monegaskové. Úředním jazykem je ovšem francouzština.

 

Hospodářství. Váže se na sektor obchodu a služeb. Vzhledem k minimálnímu zdanění příjmů (pro rodilé Monegasčany byly daně již r. 1865 zrušeny daně), majetku i dědictví se v Monaku usídlili četní bohatí cizinci, 49 bank a registrovalo se kolem 6 000 zahraničních firem.

Průmysl produkuje v nevelkém množství potraviny a nápoje, kosmetické přípravky, léky, porcelán, módní konfekci, nověji také výrobky přesné mechaniky, elektrotechniky a elektroniky. Většina z více než 4 milionů turistů ročně přijíždí na jediný den.

 

Historie. První osadu na monackém území založili ve starověku Féničané, později bylo v držení Řeků a Římanů. Ve 12. století se stalo vlastnictvím Janovské republiky, od roku 1297 je knížectvím v držení rodu Grimaldiů, který vládne v zemi dodnes. Během 19. století ztratilo 95 % svého území (např. letovisko Menton), nová protektorátní smlouva s Francií byla podepsána roku 1918. Od roku 1911 je Monako konstituční dědičnou monarchií.

 

3. Cestovní ruch

Knížectví je oblíbenou zastávkou turistů při cestě podél pobřeží Ligurského moře, zpravidla se zdrží pouze několik hodin.

Monaco. Turistické srdce knížectví se nachází na pahorku nad mořem a nabízí k prohlídce státní komnaty Knížecího paláce nebo různé příběhy Monaka v Monte Carlo Story či náhrobky princů a princezny Grace v neorománsko-byzantské katedrále. Návštěvnicky nejvděčnějšími místy jsou pravděpodobně akvárium v suterénu Oceánografického muzea a botanická zahrada.

Monte-Carlo. Kromě prohlídky kasina (uvádíme v jiné části), okázalé budovy Opery a několika luxusních palácových komplexů včetně kongresového centra, ve kterých se údajně schází „nejelitnější světová společnost“, toho příliš nehledejte. Procházka po bulvárech a nábřežích je spíše o pocitech, koupání ve zdejších mořských vlnách ve čtvrti Larvotto opravdovou pohodou.

 

4. O lidech a jejich životě

Typické povahové rysy. Lidé jsou spíše zajímaví svými bankovními konty, opravdové celebrity zde mají pouze formálně své bydliště a pravděpodobně je zde nespatříte.

Určitě nevynechejte. Jste-li milovníci motorismu, poslední týden v květnu se v přístavu a okolí kasina koná slavné Monaco Grand Prix závodů Formule 1, druhou sportovní událostí je Rallye Monte Carlo.

Oceánografické muzeum s akvárium (Musée Océanographique) založené slavným J.-Y. Cousteau a botanickou zahradu (Jardin Exotique) s pozoruhodnými druhy kaktusů.

Návštěvu místního kasina s hernami z r. 1878, nezapomeňte na společenské oblečení, jinak se nedostanete do opravdových herních svatyní Salons Européens (evropské salonky) příp. Salons Privés (privátní salonky, jsou prostornější a bohatě zdobené) a skončíte s prohlídkou vstupní haly, luxusních toalet či malého divadla s příležitostnými výstavami.

Národní gastronomie. Klasická francouzská nebo italská kuchyně, mezi místní speciality patří soupe de poisson (rybí polévka), bouillabaisse, pissaladière (cibulový koláč s ančovičkami a černými olivami), tourte de blette (švýcarský mangoldový koláč); francouzská vína dominují místní nabídce.

Dárky pro Vaše milé. Luxus monackých obchodů se šperky, různé butiky a umělecké galerie nebo dekorativně zdařilé poštovní známky.

 

5. Praktické informace

Turistická informační kancelář. Direction du Tourisme et des Congrès, 2a boulevard des Moulins, Monte-Carlo, Monaco.

Doprava. K leteckému spojení slouží mezinárodní letiště ve francouzském Nice a odtud minibusem nebo helikoptérou. Jediná rychlíková stanice na trase mezi Cannes a Mentonem se nachází jen kousek pěšky od hlavního autobusového nádraží. Místní autobusová doprava a taxíky tvoří základ dopravy po knížectví, mimo zemi se navyšuje jízdné (až o 75 %). Cestu po knížectví usnadňují výkonné výtahy, propojující spodní a horní ulice.

Ubytování. Vhodné hotely hledejte ve čtvrtích La Condamine nebo Beausoleil za hranicí s Francií, hostel v Centre de Jeunesse Princess Stéphanie.

Trestná činnost a krádeže. Knížectví je známé svou nízkou trestnou činností, přichází sem však mnoho cizinců! Uvádí se, že Monako má nejvíce policistů v přepočtu na km2.

Lékařská péče. Vysoká úroveň, okamžitě dostupné léky, vysoké poplatky a ceny. Jediná nemocnice Center Hospitalier Princesse Grace, někteří lékaři mluví anglicky.

Noviny. Deník Nice-Matin se stránkou o Monaku, běžně k dostání zahraniční tisk.

 

Internetové odkazy:

www.casino-monte-carlo.com

www.monaco-congress.com

 

Diplomatická zastoupení:

Honorární konzulát České republiky v Monaku (Consulat honoraire de la République Tchèque), 15, av. de Grande Bretagne, Monte-Carlo, MC 98000, tel. 00377/93504660, fax 00377/93504425, e-mail: Monaco@honorary.mzv.cz.

Monako nemá diplomatické zastoupení akreditované pro ČR, nejbližší možný kontakt českých občanů s úřady Monaca je možný na adrese: Klingelhöferstrasse 7, 10785 Berlin, tel.: (030) 26 39 03–3, fax: (030) 26 39 03–44, e-mail: AmbassadeMonaco@aol.com

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist