učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Repubblica di San Marino
Republika San Marino
1. Marginální sloupec
Rozloha: 61,2 km2
Počet obyvatel: 30 000
Státní zřízení: republika
Hlavní město: San Marino, 2 300 obyv.
Úřední jazyk: italština
Hymna: Inno Nazionale
Měna: 1 euro (EUR) = 100 centů
HDP / na 1 obyv.: 472 mil. USD / 17 300 USD/obyv.
Národnostní struktura: Sanmariňané (Marinesi) 80 %, Italové 17 %, jiní 3 %
Náboženství: římští katolíci 95 %
Vznik: 3. 9. 301
Státní svátek: 3.9. (301) Výročí založení státu
MPZ: RSM
Internetová doména: .sm
Telefonní předvolba: +378
Časové pásmo: UTC +1
Slavné osobnosti: (0)
Laureáti Nobelovy ceny: (0)
Dědictví UNESCO: (0)
Národní parky: (0)
2. Charakteristika země
Když se řekne San Marino, vybaví se:
* ministát na vápencovém masivu Monte Titano - jedna z nejstarších republik světa.
Poloha. San Marino je nejmenší republikou a třetím nejmenším nezávislým státem Evropy; nachází se na Apeninském poloostrově a je zcela obklopený územím Itálie (hranice je dlouhá pouhých 38,6 km).
Přírodní poměry. Rozkládá se na východních svazích vápencového hřbetu severních Apenin. Dominantou je Monte Titano se třemi vrcholy (nejvyšší 756 m n. m.) a impozantními hrady. Území odvodňují říčky Ausa, Marano a San Marino. Středomořské podnebí se vyznačuje teplými léty a mírnými vlhkými zimami.
Obyvatelstvo a sídla. Hustě zalidněná země, kromě hlavního města se zde nachází dalších cca 20 menších obcí. Obyvatelé jsou z 80 % Sanmariňané, necelých 20 % tvoří Italové. Státním náboženstvím je katolicismus. Jazykem je italština. Největší obcí je sv. položená Serravalle.
Hospodářství. Země má celní a měnovou unii s Itálií a orientuje se na poskytování služeb zvláště turistům, je vysněným daňovým rájem. Pěstuje se zelenina, vinná réva, olivovník, jedlé kaštany, moruše a ovoce - v zemědělství pracuje většina obyvatel. Průmysl je zastoupen potravinářskými a textilními závody. Těží se vápenec. Významné příjmy plynou z vydávání poštovních známek, ražení mincí a medailí. Na sanmarinské území nevede železnice, z Borgo Maggiore do San Marina se dá dostat i lanovkou.
Historie. Podle legendy se sem r. 301 při pronásledování křesťanů císařem Diokleciánem uchýlil jistý dalmatský kameník Marinus, který kolem sebe soustředil komunitu poustevníků, zárodek budoucího kláštera. V jeho sousedství poté vznikla osada s vlastní samosprávou a ústavou, připomínanou už r. 1263 a dodnes platnou.
Po celá staletí si republika dokázala udržet svou suverenitu; nedala se zlákat Napoleonovými sliby územní expanze, nebála se poskytnout azyl pronásledovaným (např. Garibaldimu, ale též odpůrcům Mussoliniho režimu) a od středověku se nenechala strhnout do žádné z válek - pouze v roce 1944 byla okupováno německou armádou. Od roku 1862 je pod ochranou Itálie, s níž má společnou měnu, celní svazky atd. V čele státu stojí dva kapitáni-regenti, kteří se střídají každých 6 měsíců, republiku řídí zákonodárná Velká všeobecná rada spolu s výkonným orgánem Státního kongresu.
3. Cestovní ruch
Zemi navštíví ročně 3,5 milionu turistů, hlavní atrakcí je samotné hlavní město s obchodní čtvrtí Borgo Maggiore s freeshopy se zbožím nezaručené jakosti.
San Marino, všechny tři vrcholky Monte Titano jsou dosud ovládány středověkými hrady z 11.–13. stol. (Guaita, Fratta a Montale), zčásti se zachovaly i původní hradby s branou San Francesco (15. stol.); nedaleko ní je stejnojmenný kostel (14. stol.) s obrazárnou. Střed města, plného křivolakých uliček a schodišť na strmém svahu, tvoři Piazza della Libertà s novogotickým vládním palácem z r. 1894 (Palazzo del Governo, šikmo nad palácem se nachází novoklasicistní Basilica di San Marino (1836) s ostatky světce a přístupem do malé svatyně San Pietro a do Marinova skalního úkrytu.
4. O lidech a jejich životě
Určitě nevynechejte procházku po hradbách s budovou citadely zrekonstruované ve 20. stol. ve středověkém stylu s krásnými výhledy do okolí.
Národní gastronomie. Země nemá vlastní specifickou stravu, běžně se setkáte hlavně s italskou kuchyní.
Dárky pro Vaše milé. Nabídka lákavých suvenýrů je poměrně pestrá, poštovní známky, mince a pohlednice, pro dámy likéry nejrůznějších příchutí; zajímavý artikl představují drobné rukodělné výrobky z keramiky a šperky.
5. Praktické informace
Turistická informační kancelář se nachází na ulici Contrada del Collegio v hlavním městě.
Doprava. V nedalekém Rimini funguje Aeroporto di Miramare, po dobře udržované přístupové silnici se dostanete autobusem nebo autem až k historickému centru hlavního města.
Ubytování. Přestože se v San Marinu nachází několik vkusných hotelů, turisté zpravidla navštěvují hlavní město na pár hodin a jsou ubytováni v některém letovisku na nedalekém pobřeží Jaderského moře.
Trestná činnost a krádeže. O pořádek se stará dobře placená italská policie.
Lékařská péče. Hledejte ji spíše v okolních italských letoviscích.
Internetové odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/San_Marino
Diplomatická zastoupení:
V současné době stát zastupuje Velvyslanectví České republiky ve Vatikánu (Ambasciata della Repubblica Ceca presso la Santa Sede)
Via Crescenzio, 91 - sc. B, int. 1,
dočasná adresa-Viale Tito Livio 41, Roma
tel. (0039/06/6874696, 6874694),
dočasné spojení 003906/99701582, fax 003906/99701582, 632671,
e-mail: vatican@embassy.mzv.cz
konzulární působnost má generální konzulát Milano.
Velvyslanectví Sanmarinské republiky
(c/o Ministry of Foreign Affairs San Marino)
Palazzo Begni, Contrada Omerelli, 31
c/o Ministry of Foreign Affairs San Marino
tel. 00378-0549-88 22 01, 88 22 47, fax 00378-0549-99 20 18
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |