učitel |
(věčný) žák |
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval
Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
|
Linecký koláč – sladký velvyslanec Lince
Populární koláč z hornorakouského města na Dunaji je považovaný za nejstarší známý koláč pojmenovaný po tomto městě. Je známý již nejméně od roku 1653 z kuchařky, kterou napsala hraběnka Anna Margarita Sagramosa. V Rakousku je registrovaný jako tradiční potravina (Traditionelle Lebensmittel). Vyrábí se v několika variantách z lineckého těsta potřeného marmeládou a na povrchu zdobeného mřížkou z těsta. Pro přípravu se používají známé ingredience: máslo, vaječný žloutek, moučkový a vanilkový cukr, hladká mouka a někdy citronová šťáva pro dochucení. Jeho výroba probíhá ve (stříbrné) míse, podobné dnešním formám na paštiky, koření se přidává pouze v jedné vrstvě a to formou dobře okořeněné mřížky, součástí jeho výroby jsou mandle.
A zde je recept na „originální linecký koláč" podle Konditorei Jindrák přímo z Lince, https://www.jindrak.at/en/linzer-torte.
Ingredience:
150 g másla
250 g mouky
150 g práškového cukru
100 g pražených lískových oříšků
1 vejce
koření (vanilka, citron, skořice, drcený hřebíček)
10 g prášku do pečiva
300 g rybízové marmelády.
Máslo promícháme s cukrem. Přidáme prosetou a s práškem do pečiva smíchanou mouku, oříšky, vejce a koření. Hotové těsto necháme vychladnout, odpočinuté jej vyndáme z lednice a rozčtvrtíme. Tři čtvrtiny těsta vyválíme do výšky zhruba 1,5cm (průměr koláče je asi 22 cm) a potřeme marmeládou. Ze zbylého těsta vyformujeme roličky, kterými olemujeme okraj a na povrchu koláče z nich vytvoříme mřížku. Potřeme vajíčkem a po straně posypeme mandlemi. Pečeme 40-45 minut při zhruba 190 stupních Celsia. Přejeme hodně zdaru!... a dobrou chuť
Výrobu zaručeně pravého koláče si můžete vyzkoušet sami, třeba v Hofbäckerei k.u.k., Inhz Fritz Rath v Linzi, http://www.kuk-hofbaeckerei.at/ tak, jak jsme si to vyzkoušeli i my – a že všem chutnalo!
Zjednodušené a zmenšené verze lineckého koláče složené ze dvou plátků pečeného těsta spojených marmeládou, známé jako linecká kolečka (Linzer Augen – „linecké oči"), příp. jeho zmenšená verze bez zaoblených tvarů se označuje jako linecké cukroví – k vidění a zakousnutí bývá v alpských zemích, ale také u nás, zpravidla během Vánoc.
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz |