Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

Národní parky Západu.

Fotky, videa, poznámky k fotografiím

 

Národní parky amerického západu

V USA se nachází na 60 chráněných území se statusem národní park o celkové rozloze cca 211 tisíc km2 (rozloha zhruba tří Českých republik); každý je vyhlašován Kongresem a to již od roku 1872 (Yellowstone), obvykle představují neuvěřitelnou rozmanitost přírodních zdrojů na rozsáhlých územích, nezřídka od sebe bývají vzdálené stovky kilometrů, takže jejich návštěva vyžaduje týdny času a tisíce kilometrů cest. Jejich největší koncentrace je na západě USA. Přibližme si alespoň v krátkosti některé z nich: na naší cestě jsme urazili přes 8.000 km, říjnová cesta trvala více než tři týdny, zastihl nás mráz, sníh i doznívající léto na pacifickém pobřeží Ameriky.

1                Národní park Kings Canyon v pohoří Sierra Nevada vyplňují Sekvojovce obrovské – objemem největší stromy na světě; kaňonem protéká řeka Kings River.

2             Národní park Sequoia, druhý nejstarší NP po Yellowstonu; na jeho území se nachází i nejvyšší vrchol USA (kromě Aljašky) Mount Whitney (4.417 m); proslavili jej sekvoje – Generál Sherman patří mezi pětici z deseti největších stromů světa, pokud počítáme-li objem dřeva. Obří les (Giants Forest), ve kterém roste, je spojen Silnicí generálů (Generals Higway) s grantovým hájem (Grant Grove) v sousedním Kings Canyonu.

3                Yosemitský národní park: El Capitan, 900 metrů vysoká skalní stěna představuje dávnou výzvu pro horolezce, až do 50. let minulého století, kdy jej zdolal americký lezec Warren Harding, dnes klasické místo pro big wallové lezení.

4             Jednou z hlavních dominant národního parku je skalní útvar Half Dome, jeho poloviční profil vznikl modelací ledovce – výrazná horolezecká lokalita s řadou registrovaných lezeckých cest.

5             Horský průsmyk Tioga Pass, nejvyšší dálniční průjezd Kalifornií a v pohoří Sierra Nevada leží ve výšce alpského rakouského vrcholu Dachstein (mírně přes 3.000 m nad mořem). Na západ z něj dálnice dramaticky klesá o 910 výškových metrů.

6             Tioga Lake, nedaleké jezero nabízí pstruhový rybolov, piknik i klid a pohodu pro návštěvníky.

7             Tahoe Lake na hranicích Kalifornie a Nevady o rozloze Prahy (495 km2) patří se svou max. hloubkou 501 metrů k nejhlubším jezerům na světě. Na jeho břehu žijí indiáni kmene Washoe.

8-9         Mono Lake, slané alkalické kalifornské jezero, rozlohou o velikosti levobřežní Prahy, 17 metrů hloubky s vysokou salinitou vody: 42-99 gramů / litr, ve které jsou rozpuštěny hlavně chloridy, sírany a uhličitany. Jezero má omezený přirozený přísun sladké vody, na jeho povrchu se tvoří krystalická sůl, na břehu zde přebývá i 1,5 milionů ptáků.

9-11                Westernové městečko Bodie naleznete na hranicích Kalifornie a Nevady, dnes připomíná město duchů, kterých bylo na konci 19. století v době krátké éry americké zlaté horečky bezpočet, počet obyvatel dosahoval i 10 000. Město mělo desítky saloonů, domů lásky i špatné reputace – divoké pitky, přestřelky nebo vraždy nebo přepadení dostavníků nebyly ničím výjimečným. Poslední důl zde zavřeli roku 1942. 

12-13     Virginia City vzniklo v roce 1859 krátce po objevu velkých zásob stříbra, po dvaceti letech však jeho význam upadal, dnes v něm naleznete množství dochovaných a státem chráněných památek. Několik let zde pracoval jako horník a později novinář a slavný spisovatel Samuel Clemens, zde poprvé použil svůj pseudonym Mark Twain.

14-15     Butch Cassidy a Sundance Kid, klasický americký western dvou obávaných bankovních a železničních lupičů skvěle ztvárnili Paul Newman a Robert Redford, film získal 4 Oscary. Ústřední píseň Raindrops keep Falli´on My Head získala jednoho z nich.

16-17     Solné jezero Boneville je díky dokonale rovnému povrchu ideálním místem pro rychlostní závody (Bonneville Speedway) - v roce 1970 zde byla překonána hranice 1000 km / h. Dříve až 550 km, dnes 100 km dlouhé jezero pokrývá značnou část severní oblasti Utah, jeho hloubka je dnes max. 5 metrů (dříve až 300 metrů).

18-24                Původními obyvateli dnešní oblasti Salt Lake City byly indiánské kmeny Šošonů, Utů a Paiutů; v roce 1848 sem přišla skupina 148 mormonů vedená Brighamem Youngem – druhým prezidentem mormonské církve, tedy Církve Ježíše Krista posledních dní. Městu dominuje Kapitol, ale také Konferenční centrum schopné pojmout až 21 tisíc věřících, ale hlavně monumentální svatostánek Salt Lake Temple, vůbec největší chrám tohoto náboženského hnutí (na světě jich existuje na 130 dalších), řada dalších menších mormonských kostelů nebo koncertní sál Tabernacle, kde trénuje světoznámý mormonský sbor Mormon Tabernacle Choir, varhany s 11 623 píš´talami patří mezi největší na světě, v okolí umělecké galerie, čtyřmetrová socha Krista z bílého mramoru.

25-28     ZOH Salt Lake City 2002 – vzpomínáte? Zazářil zde Aleš Valenta, který získal naši jedinou zlatou olympijskou medaili, dvě stříbrné medaile dodatečně dostala i Kateřina Neumannová. Dnes je návštěvníkům přístupné informační středisko s možností interaktivních her i nedaleké olympijské lyžařské středisko Park City – není překvapením, že v říjnu již bylo pod sněhem!

29-31     Jackson je klasickým střediskem amerických cowboys s živou uvolněnou atmosférou, kde vás naučí i zdarma tančit (musíte ovšem přijet ve čtvrtek:-) a branami z paroží uprostřed města. Založila jej jistá Margaret Simpsonová na konci roku 1893 s městskou poštou pro předávání pošty mezi Východem a Západem.

32-33                 Národní park Gran Teton se nachází ve státě Wyoming; osm jeho vrcholů je vyšších než 3.500 m. Krajinu tvoří vysokohorské louky, skály a ledovce, v sušších částech se vyskytuje křovinatá step. Potkáte zde losy, medvědy grizzly, jeleny wapiti, kanadské bobry a množství ptáků.

34-39                 Yellowstonský národní park – nejstarší vyhlášený park na světě (od roku 1872) s divočinou termálních úkazů, jimž dominuje gejzír Old Faihful, tryskající každých 64,5 minut do výšky 40-56 metrů, subalpinským lesem s množstvím jezer, kaňonů, řek i 110 vodopádů. Pod stejnojmenným jezerem se nachází největší supevulkán kontintentu (Yellowstonská kaldera). Charakteristické jsou i fumaroly (vývěry horkých plynů), mofety i bublající bahenní sopky.

40           Již během října se vám může stát, že vás zastihne vyloženě zimní počasí, silnice se uzavřou a vám nezbývá než se přesunout o několik set kilometrů mimo vaši trasu, třeba do Landeru – pracovně jsme jej nazvali Zapadákov, ale hotel měl nejlepší vířivku na trase.

41                Cheyenne je poměrně zapadlé hlavní město státu Wyoming,… ale dobře tam vařili!

42-44     NP Rocky Mountains (Skalnaté hory) o rozloze průměrného bývalého českého okresu byl založen v roce 1915; jeho geomorfologie se vyznačuje velmi různorodou krajinou, nejvyšší vrcholy přesahují 4.000 metrů (Longs Peak 4.345 m), pramení zde řeka Colorado, v oblasti hledali své štěstí zlatokopové, horníci, lovci kožešin i farmáři.

45-49                Národní park Arches je známý díky dvěma tisícům přírodních pískovcových oblouků (arches), díky kterým nevíte, který dříve fotit v čele se světoznámým Delicate Arch – největší nejjemněji tesaný oblouk v Arches, který naleznete snad na každém suvenýru nebo Double Arch – dvojitý oblouk ve výšce 34 metrů nad zemí (natáčel se u něj film Indiana Jones a poslední křížová výprava); od roku 1970 se však kvůli erozi 43 pískovcových oblouků zřítilo.

50-52                Národní park Canyonlands: vše, o čem jste se dříve učili na hodinách fyzické geografie, je před vámi: erodovaná krajina četných kaňonů, plošin (mesas) okolo řeky Colorado a Green River, které vyřezaly pomyslnou frézou v rukou šíleného umělce do krajiny Coloradské plošiny dva velké kaňony. Mimoněk vás popadne deprese… nebo němý úžas! – ucítíte posvátné osamění, dokonalé vytržení znásobené teplými odstíny barev generované zapadajícím slunce. Krajina je zároveň bohatá i na faunu i floru.

53-54     Státní park Gosenecks představuje další vyvrcholení putování po národních parcích amerického Západu: světoznámá je vyhlídka na dokonalé meandry řeky San Juan v místě, které se nazývá husí krky (Gosenecks) a v hloubce tisíce metrů se kroutí pod vámi v celkové délce šesti mil. Voda mívá po silných deštích čokoládovou barvu.

55-56     Údolí monumentů v autonomní indiánské rezervaci Navahů je charakteristické množstvím červených pískovcových skalních útvarů, které se týčí z plochého údolí - označujeme jej jako svědecké a stolové hory, některé vrcholy dosahují až 300 metrů nad údolní plošinou. Atraktivní místo, hojně navštěvované turisty z celého světa, posloužilo jako exteriér celé řady amerických dobrodružných nebo westernových filmů (Vesmírná odysea, Tenkrát na Západě).

57                Kovbojský pásek jeden z typických suvenýrů amerického Západu

58-60                Národní park Grand Canyon, vlastně vás ani moc nepřekvapí, o to více vás uchvátí jeho impozantní rozměry: s délkou 450 km, kterou přehlédnout nemůžete, ale druhý okraj kaňonu ve vzdálenosti 6 - 29 km s maximální hloubkou 1.600 – 1.800 metrů patří mezi největší na Zemi. Stěny tvoří vrstvy pískovců a vápenců o různých barvách staré okolo 6 milionů let – geologická vrstva na dně kaňonu je stará dvě miliardy let. Každoročně jej navštíví okolo pěti miliónů návštěvníků.

61-62     Glen Canyon Dam v severní Arizoně: hráz přehrady se zvedá do úctyhodných 213 metrů výšky nad původní hladinou řeky Colorado; napouštěli ji celých 17 let a jezero dnes dosahuje délky úžasných 298 km.

63-64                Národní park Bryce Canyon, ve skutečnosti čtrnáct skalnatých amfiteátrů ležících za sebou pod okraji plošiny Pausaugunt: stovky pískovcových skalních věží a pilířů (hoodoo) vzniklých diferencovanou vodní erozí zabarvených do červena vytváří úchvatnou scenérii.

65           Red Canyon se nachází cestou k Bryce Canyonu; velkolepé věže a formace červeného pískovce v kontrastu se zelenými borovicemi patří k nejvíce fotogenickým místům Utahu.

66-67                Národní park Zion vznikl dlouhodobou erozní činností nevelkého vodního toku Virgin River v měkkém pískovci; dosahuje délky 26 km a maximální hloubky 762 metrů, v některých místech jsou však protilehlé stěny od sebe vzdálené jen 6 metrů. Putování po dně kaňonu zajišťují shuttle busy a vaše nohy

68-72     Las Vegas, hlavní město zábavy, hazardu, perla v poušti,... a při tom znamená španělsky louky! Nejpůsobivější je pochopitelně v noci – a dojem z něj zcela jistě předčí všechny vaše očekávání! Medailonek o městě přinášíme na jiném místě Fotogalerie 2019.

73-74     Hoover Dam pojmenovaná po rezidentovi Hooverovi (31. prezident USA v letech 1929-1933, který stavbu inicioval), klenbová stavba je vysoká 220 metrů a dlouhá metrů 379, za ní se táhne přehradní nádrž Mead dlouhá 185 km s maximální hloubkou až 180 m.; ve své době byla největší a nejvýkonnější vodní přehradou na světě – je schopná pracovat nejdéle na světě bez zásahu člověka. Zahrála si i v několika filmech, mj. Jen blázni spěchají.

75-76     Los Angeles, po New Yorku nejlidnatější město USA: vlastně konurbace (souměstí) cca 80 měst a městeček – Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Santa Monica, jedno ze světových středisek vědy, technologií, kultury; malý downtown s Walt Disney Hall od Franca Gehryho, viz foto 76, a desítky kilometrů nízké zástavby rodinných domů.

77           Beverly Hills a Hollywood, slavné čtvrtě filmového průmyslu: Grauman's Egyptian Theatre   , kde se v roce 1922 odehrála první hollywoodská premiéra; chodník slávy, slavný nápis Hollywood se 14 metrů vysokými písmeny v délce 110 metrů; v nedalekém Hollywood Hills a Beverly Hills, jedna z nejbohatších rezidenčních čtvrtí na světě, obydlí filmových hvězd, luxusní obchody, sídlí zde „světové“ značky.

78           Queen Mary, královna oceánů, ve 30. letech minulého století v době vrcholícího boomu lodních cest z Evropy do Severní Ameriky po moři; se svými 2.100 cestujícími a 1.100 členů posádky ve své době nejoblíbenější loď britského obchodního námořnictva, v roce 1938 získala Modrou stuhu za rychlostní rekord plavby mezi Starým a Novým světem, dnes námořní muzeum a hotel.

79-80                Loučení… Však se sem zase vrátíme, ale to již bude jistě se vlády dalšího z amerických prezidentů.

 

 

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist